Obrazy, zegary i inne ozdoby – inspirujące przykłady dekoracji ścian

Dekorowanie mieszkania to jedno z moich ulubionych zajęć szczególnie, że ozdabiać mogę nie tylko meble, ale także ściany. Ubieram je więc w piękne zegary, stylowe obrazy oraz wyszukane ramy z fotografiami najbliższych mi osób, odwiedzonych miejsc i spektakularnych widoków. Zobacz moje pomysły na puste ściany w mieszkaniu – może zainspirują Cię do stworzenia własnej kompozycji?

Gdy ktoś pyta mnie, co zrobić, aby stworzyć oryginalną kompozycję dekoracji na ścianie, odpowiadam krótko: trzeba wybierać te ozdoby, które zaprezentują Twoje zainteresowania, a przy tym podkreślą charakter wnętrza.

Ozdoby, na które musisz zwrócić uwagę to przede wszystkim:

 • najmodniejsze w sezonie, bardzo duże, stylizowane zegary,
 • obrazy prezentujące oryginalne motywy,
 • stylowe, a przy tym ponadczasowe ramki, w których umieścisz ulubione fotografie.

Obrazy, zegary i inne ozdoby tworzą prawdziwą, domową atmosferę

Obrazy, zegary i inne ozdoby tworzą prawdziwą, domową atmosferę

Ozdoby: ściana mówiąca obrazami

Obecnie najmodniejsze są ozdoby minimalistyczne – z jednym motywem przewodnim, pasującym do sezonu. Trendy są także plakaty z motywującymi hasłami, które w zależności od wydźwięku – koją lub pobudzają do działania.

Nowoczesny plakat w ramce z wizerunkiem słonia to świetne wykończenie oryginalnego wnętrza  Nowoczesny plakat w ramce ze zdjęciem karty do gry to oryginalne wykończenie nowoczesnego wnętrza

Nowoczesne plakaty w ramach to świetne wykończenie oryginalnego wnętrza

 • Obrazy możesz zawiesić na ścianie w sposób niepoukładany, o ile będą prezentować kilka tych samych motywów (np. podobna kolorystyka, ten sam kształt ramek czy układ wzorów na grafice).
 • Możesz zawiesić kilka obrazów na równym poziomie, by stworzyć spójną i atrakcyjną wizualnie kompozycję.
 • Jeżeli we wnętrzu są wysokie okna, obrazy możesz postawić na parapecie.

Obrazy oparte o ścianę będą świetną dekoracją nowoczesnego wnętrza

Większe obrazy, zamiast wieszać, możesz oprzeć o ścianę – będą świetną dekoracją minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza

Ozdoby: ściana zawsze na czasie

Piękną ozdobą ściany są duże, stylizowane zegary. Jeden można zawiesić w sypialni, naprzeciwko łóżka, tak aby można było na niego spoglądać tuż po przebudzeniu (dzięki temu będzie pełnił także funkcjonalną rolę).

Oczywiście zegara nie może zabraknąć w salonie. Najlepiej, jeżeli umieścisz go na pustej ścianie – tak by stanowił jej centralny punkt. Zegar może wisieć także w holu, witając nas i żegnając zaraz przy wejściu do domu.

Hitem sezonu wśród ozdób do wnętrza są duże zegary w różnych stylach

Hitem sezonu są duże zegary utrzymane w różnych stylach

 • Duży zegar zajmuje sporą powierzchnię ściany, dobrze więc, jeżeli jest jego jedyną ozdobą.
 • W zależności od wnętrza możesz wybrać zegar nowoczesny lub utrzymany w określonym stylu, np. prowansalskim czy industrialnym.

Zegar to element, który ozdobi każde pomieszczenie, nawet sypialnię

Zegar to element, który ozdobi każde pomieszczenie, tak samo salon, jak i sypialnię czy przedpokój

Ściana ozdobiona wspomnieniami

Ściana wypełniona ramkami ze zdjęciami ulubionych osób i miejsc tworzy prawdziwie domowy klimat. Ja kieruję się zasadą – im więcej tego typu ozdób, tym lepiej. Dzięki temu mój dom zawsze wypełniony jest wyłącznie pozytywnymi wspomnieniami i dobrymi chwilami.

 • By wykreować ciekawą kompozycję, możesz wybrać ramki o różnych rozmiarach.
 • Zdjęcia możesz powiesić na jednej ścianie, tworząc określony wzór – np. drzewa genealogicznego.
 • Świetnie zaprezentują się zdjęcia umieszczone nad schodami. Możesz stworzyć historię swojej rodziny, prezentując fotografie chronologicznie (zdjęcia z najmłodszych lat na dole klatki, im wyżej po schodach – tym bardziej aktualne fotografie).

Dekorowanie ścian to świetna zabawa dla każdego, a szeroka gama ozdób daje prawdziwe pole do popisu. Tutaj nie ma miejsca na błędy – liczy się dobry pomysł i kreatywne podejście do aranżacji wnętrza.