Ozdoby ścienne, które zachwycają pięknymi motywami

Gładkie ściany mają swój urok, jednak to ozdoby pozwalają spersonalizować wnętrze i nadać mu stylowy charakter. Zobacz obrazy o najpiękniejszych motywach i wybierz te, które najlepiej udekorują Twój salon, sypialnię, hol, kuchnię czy nawet łazienkę!

Obrazy to chyba najbardziej klasyczna forma ozdoby ściennej. Do tej pory zarezerwowane przede wszystkim dla salonu i sypialni, dziś mogą ozdobić praktycznie każdą przestrzeń, w tym kuchnię i łazienkę. Wystarczy dobrać obraz o odpowiednim motywie, kolorystyce oraz oczywiście formacie.

Obraz na szkle

Czy ściana może być kreatywna? Oczywiście, że tak! Dziś kupując obraz, możesz wybrać nie tylko określony motyw czy kolorystykę, ale także technikę jego wykonania. Bardzo modne są plakaty umieszczone za szkłem, jak i klasyczne obrazy na płótnie oraz stosunkowa nowość – obrazy na metalu, wykonywane techniką 3D.

Ozdoby ścienne: obraz na płótnie, szkle czy metalu?

Klasyczne obrazy na płótnie sprawdzą się we wnętrzach, w których stawia się przede wszystkich na tradycyjne rozwiązania. Najpopularniejszymi motywami są pejzaże, martwa natura oraz kwiatowo-roślinne. Nierzadko w takich domach znajdują się także reprodukcje. Ściany nawołują do ważnych momentów historycznych lub mają romantyczny i sentymentalny charakter, łącząc fascynację historią z teraźniejszością.

W opozycji do obrazów na płótnie stoją obrazy na szkle. Świetnie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, w których gra światła ogrywa kluczową rolę. Zaletą takich obrazów jest nie tylko bardzo niecodzienny design, ale także odporność materiału na blaknięcie i wodę, dzięki czemu można je powiesić nawet w kuchni czy łazience. Dają iście hollywoodzki szyk.

Obraz na szkle

Nowością są obrazy metalowe, wykonywane w technice 3D. Uwypuklone elementy nadają im przestrzennego charakteru, przez co ściana zyskuje bardzo indywidualny, a przy tym dynamiczny look. To bardzo oryginalne formy ozdób, które sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych czy art deco.

Obraz na metalu wykonany techniką 3D

Kolorystyka ozdób ma znaczenie

Wybierając motyw i kolorystykę, warto wziąć pod uwagę specyficzne właściwości określonych barw. Trzeba pamiętać, że w małych przestrzeniach lepiej będą wyglądały kolory jasne, z kolei gdy wnętrze jest duże – możesz postawić na obraz o dowolnej palecie kolorystycznej.

Obraz o uniwersalnej palecie barw, stworzony na płycie RVS (tworzywo odporne na warunki atmosferyczne, blaknięcie)

Wybierając motywy abstrakcyjne, staraj się zachować umiar – najlepiej, jeżeli obraz będzie miał tyko jeden, maksymalnie dwa intensywne odcienie. Inaczej będzie pstrokaty i niewykluczone, że będzie wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie.

Ciepłe barwy stworzą domowy klimat, a zimne –będą relaksować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć oba te odcienie. Zobacz: stylowe ozdoby w jesiennych aranżacjach.

Monochromatyczny obraz na szkle oraz obraz olej na płótnie w ciepłych, beżowych odcieniach

Ściany mają niesamowity potencjał aranżacyjny. Choć gładkie wyglądają ciekawie, dodając wnętrzu minimalistycznego charakteru, przychodzi moment, w którym stają się dla nas zwyczajnie nudne. To najwyższa pora na ich udekorowanie, a nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak obraz o oryginalnym motywie, podkreślającym styl wnętrza.