5 kroków do stworzenia domowej strefy zen

Praktykując sztukę zen można doświadczyć, czym naprawdę jest spokój. Zobacz, jak wprowadzić taki nastrój do swojego wnętrza. Wystarczy 5 prostych kroków.

Na początek kilka słów o tym, czym jest zen. Sam termin pochodzi od chińskiego słowa „chan”. To praktyka medytacyjna służąca skupieniu, samokontroli oraz lepszemu zrozumieniu otaczającego nas świata i natury.

Człowiek, który żyje w zgodzie z filozofią zen potrafi cieszyć się cudem życia. Ma świadomość swojej jedności z wszechświatem i wszystkim, co się w nim znajduje.

Co w tym wszystkim najważniejsze: zen to nastawienie, które pozwala wytrącić umysł z rutyny. W tej sztuce nie chodzi o racjonalne myślenie, ale pobudzanie duchowej intuicji.

Jak urządzić wnętrze w stylu zen, zmieniając dom w oazę spokoju i harmonii?

Wystarczy 5 prostych kroków.

Po pierwsze – myśl poza schematem

W domu urządzonym w stylu zen ważny jest spokój i niczym zakłócona harmonia. Nie można tego jednak mylić z pedantyzmem. Nie można też z góry zaplanować takiej przestrzeni. Trzeba kierować się intuicją, pierwszym wyborem, który zgodnie z zen jest najczystszy.

Po drugie – znajdź równowagę

Pamiętaj, że zen to czystość. Dlatego podczas urządzania wnętrza tak ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy tym, co faktycznie jest potrzebne, a tym, bez czego można się obyć. Dzięki temu w mieszkaniu w domu będą tylko potrzebne meble, a dekoracje nie będą przytłaczać. Wnętrze stanie się przestrzenne i będzie sprzyjać kontemplacji.

Niech w mieszkaniu będzie tylko to, co faktycznie potrzebne

Po trzecie – nie rozpraszaj

Bardzo ważna w przestrzeni zen jest oszczędna kolorystyka, która powinna być utrzymana w stonowanych, niekrzykliwych barwach. Popularne są wszelkie pastelowe odcienie oraz zgaszone kolory ziemi. W domach zen jest dużo bieli, która nie rozprasza uwagi, a przy tym optycznie powiększa przestrzeń, niwelując poczucie ciasnoty nawet w małych mieszkaniach.

Jasne szarości, biel, kolory ziemi pozwolą zachować czysty charakter wnętrza

Po czwarte – wybieraj naturę

Kupując meble, wybieraj te o prostych bryłach, bez wzorów i niepotrzebnych ozdób. Ważna jest funkcjonalność, a nie dekoracje. Poza tym niech koniecznie będą wykonane z naturalnego drewna.

Stolik z drewnianym blatem na prostych nogach to kwintesencja stylu zen

Podobną zasadą kieruj się podczas kupowania dodatków. Zrezygnuj ze złota, srebra, kryształów czy porcelany. Zamiast tego wybierz ceramikę, szkło, kamień, drewno, bambus, bawełnę i inne naturalne materiały.

Szkło, ceramika i naturalne tekstylia – to znajdziesz we wszystkich przestrzeniach urządzonych w stylu zen

Po piąte – dodaj designerski smaczek

Choć powyższe zasady mogłyby o tym świadczyć, wnętrze zen nie musi, a wręcz nie powinno być ascetyczne. Jak najbardziej można sobie pozwolić na wprowadzenie kilku designerskich akcentów, aby nadać przestrzeni designerskiego smaczku. Może to być niebanalna kompozycja z kwitnących gałęzi wiśni, ceramiczne misy, żeliwne platery czy bambusowe donice.

Dodająca blasku latarenka i betonowa donica podkreślą styl zen we wnętrzu

Wnętrze urządzone w klimacie zen da ukojenie i pozwoli na wypoczynek. Ze względu na swoje buddyjskie korzenie, jest to jednak styl specyficzny – nie każdemu może się podobać. Gdy jednak przekonacie się do takiej stylizacji, sami sprawdzicie, jak dużo spokoju wniesie do Waszego domu, a przez to i życia.