Pikowane meble wypoczynkowe – gdzie się sprawdzą?

Stylowe wnętrza kochają przeszycia – to trend, który nigdy nie wyjdzie z mody. Pikowane meble wypoczynkowe dają przytulną miękkość, a dodatki – nabierają bardzo interesujących kształtów. Zobacz galerię inspiracji.

Pikowany stolik kawowy oraz pasujące stylem wazony

Pikowane meble wypoczynkowe same w sobie są ozdobą. Kiedy zaczęła się ta moda? Prawdopodobnie wraz z pojawieniem się sofy typu Chesterfield. Dziś to mebel, który uchodzi wręcz za ikonę stylu – choć z racji bardzo zdefiniowanej bryły, nie pasuje do każdego wnętrza.

Jak wygląda sofa Chesterfield?

To skórzany wypoczynek z charakterystycznym, pikowanym siedziskiem i oparciem. Dopełnieniem są duże podłokietniki z przeszyciami oraz kolorystyka utrzymana przede wszystkim w jasnych i ciemnych brązach. Sofa typu Chesterfield to ukoronowanie brytyjskiego stylu i piękne wykończenie eleganckiego gabinetu czy szykownego salonu.

Pikowane meble wypoczynkowe – do jakich wnętrz pasują?

Oczywiście pikowane meble to nie tylko sofa Chesterfield. Dziś wariacji na jej temat znajdziesz o wiele, wiele więcej. Generalnie meble z przeszyciami najczęściej zobaczysz w klasycznych salonach, utrzymanych w poważnym stylu, jak i nowoczesnych aranżacjach, w których luksusowy design traktuje się z lekkim przymrużeniem oka.

Tapicerowane meble wypoczynkowe: pikowana sofa wraz z pasującą pufą

Choć dzisiaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji urządzającego i można pozwolić sobie na realizację praktycznie każdego pomysłu aranżacyjnego, pikowane meble wypoczynkowe na pewno będą pasować do stylów:

  1. Angielskiego: w którym stawia się na piękne detale, w tym nie tylko pikowania, ale i koronkowe tkaniny, kwieciste materiały, porcelanowe dodatki i inne, drobne bibeloty.
  2. Kolonialnego: będącego pochodną stylu wiktoriańskiego i rzemiosła z Azji oraz Afryki. To w końcu wnętrze, w którym liczą się ciężkie, klasyczne w kształcie meble oraz dekoracyjne detale.
  3. Vintage: w którym łączy się meble i dodatki pochodzące z różnych epok.

Tapicerowane materiałem, pikowane krzesła do jadalni

Choć sofa z przeszyciami zwykle stanowi najbardziej wyróżniający się punkt w salonie, jej pięknymi towarzyszami są pikowane fotele, często z podnóżkami. Pasują zarówno wąskie uszaki z wysokimi oparciami i podłokietnikami, jak i odcinające się stylem, rozłożyste, niskie i pękate fotele będące subtelnym uzupełnieniem we wnętrzu.

Pikowany stolik kawowy pełniący dodatkową rolę siedziska

Możesz postawić też na pikowane stoliki kawowe, pełniące dodatkową rolę siedzisk, jak i pikowane krzesła, które będą bardzo wygodnym dodatkiem stylowego stołu jadalnianego.

Pikowane dodatki – klasyka z nutą glamour

Obok mebli z przeszyciami, szalenie designerski look dostarczają pikowane dodatki. To na przykład dekoracyjna narzuta na łóżko, świetna alternatywa dla wzorzystych tkanin czy kolorowych patchworków.

Pikowany wazon na kwiaty

Pikowania pięknie prezentują się także na szklanych ozdobach. To przede wszystkim stylowe świeczniki i lampiony, które obok funkcjonalnej roli stanowią wyróżniającą się, rozświetlającą wnętrze dekorację. Pikowane mogą też być wazony i osłonki na doniczki, jak i elementy łazienkowe – np. dozowniki na mydło i przyborniki toaletowe.

Wyglądają pięknie, prawda?