Nowoczesne meble do jadalni – na jaki stół się zdecydować?

Jak wybrać stół do jadalni? Czy kupić model o blacie prostokątnym, kwadratowym, okrągłym czy owalnym? Stół duży czy mniejszy, ale rozkładany? Wykonany z tradycyjnego drewna czy nowoczesnego szkła? Postawić na nowoczesne meble do jadalni czy klasyczne? Wszystko zależy – zarówno od dostępnej w jadalni przestrzeni, jak i Twoich indywidualnych preferencji.

salon-meblowy-mebest-poznan-nowoczesne-meble-do-jadalni-czyli-na-jaki-stol-sie-zdecydowac-4

Stół może być utrzymany w różnych stylach, tak samo nowoczesnym, jak i prowansalskim, rustykalnym, kolonialnym i innych

Po pierwsze – wielkość i kształt blatu

Stoły i krzesła to najważniejsze meble do jadalni. Stół powinien być na tyle duży, by swobodnie pomieścić wszystkich domowników i gości, a jednocześnie na tyle ergonomiczny kształtem, by nie przytłaczał dostępnej przestrzeni.

Pamiętaj, że:

  • Nowoczesne meble do jadalni wyposażone są w rozwiązania na miarę potrzeb – rozkładane modele to już standard.
  • Możesz pozwolić sobie na stół o prostokątnym blacie wtedy, gdy Twoja jadalnia jest przynajmniej średniej wielkości. Taki stół możesz ustawić tak samo w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku.
  • Gdy kącik jadalny ma niewielki metraż, lepiej jest wybrać pozbawiony ostrych narożników stół okrągły lub owalny. By wyglądał efektownie, powinien stać na środku pomieszczenia, a nie w jego kącie.
  • Rozwiązaniem alternatywnym jest stół owalny, posiadający zaokrąglone krawędzie. Opływowy kształt nadaje mu ekstrawaganckiego wyglądu, a brak krawędzi powoduje, że dobrze skomponuje się nawet w małej jadalni.

Zwróć uwagę, że stół jadalny musi stać w optymalnej odległości od ściany, która wynosi od 60 do 100 cm. Jeżeli nie zachowasz tego parametru, poruszanie się po pokoju może być dość kłopotliwe. Wtedy lepiej jest postawić albo na stół mniejszy, albo większy z rozkładanym blatem, który będzie kompromisem pomiędzy potrzebami a wygodą. Pamiętaj, że każdy z biesiadników musi mieć przynajmniej 90 cm powierzchni blatu tylko dla siebie.

salon-meblowy-mebest-poznan-nowoczesne-meble-do-jadalni-czyli-na-jaki-stol-sie-zdecydowac-3

salon-meblowy-mebest-poznan-nowoczesne-meble-do-jadalni-czyli-na-jaki-stol-sie-zdecydowac-1

Stoły rozkładane to kompromis pomiędzy designem a funkcjonalnością

Po drugie – materiał wykończeniowy

To, czy wybierzesz stół drewniany czy wykończony nowoczesnymi materiałami, np. szkłem ma ogromne znaczenie aranżacyjne. Mebel musi pasować do wnętrza, a także obecnych w jadalni komód, witryn, bufetów oraz oczywiście krzeseł!

Pamiętaj, że:

  • Stół drewniany to ponadczasowy design, który wygląda równie pięknie w domach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Łatwo go utrzymać w czystości, choć aby cieszyć się nim przez lata, warto dbać o drewniany blat, np. używając podkładek pod naczynia i zastawę.
  • Stół ze szklanym blatem to rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych mebli do jadalni, który wygląda dobrze nawet w małych pomieszczeniach, dodając jej lekkości i przestrzeni. Choć szkło wymaga częstszego czyszczenia, to praktycznie niezniszczalny materiał, odporny tak samo na zimno, jak i ciepło.

salon-meblowy-mebest-poznan-nowoczesne-meble-do-jadalni-czyli-na-jaki-stol-sie-zdecydowac-5

Stół o owalnym kształcie i zaokrąglonych narożnikach będzie prezentować się dobrze tak samo w dużych, jak i małych jadalniach

Po trzecie – krzesła

Jakie krzesła do nowoczesnego salonu? By zachować aranżacyjną spójność, możesz zdecydować się na krzesła od kompletu. Jeżeli jednak wolisz bardziej oryginalne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić je osobno. Musisz tylko pamiętać, że:

  • Krzesło zajmuje średnio 60 cm miejsca przy stole. Jeżeli więc blat ma 120 cm długości, możesz przy nim umieścić dwa krzesła, jeżeli 240 cm – zmieszczą się już cztery.
  • Siedzisko krzesła, by było wygodne, powinno znajdować się 45-49 cm nad podłogą.
  • Dobrze dobrane krzesło to takie, które pozwoli swobodnie sięgnąć nogami do podłogi, a rękoma do blatu.

salon-meblowy-mebest-poznan-nowoczesne-meble-do-jadalni-czyli-na-jaki-stol-sie-zdecydowac-2

Stół okrągły to dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń, choć by wyglądał efektownie, musi stać na środku pokoju, a nie w jego narożniku

W zależności od stylu jadalni, możesz wybrać krzesła wykonane w całości z drewna, krzesła tapicerowane lub modele z nowoczesnymi elementami np. stali czy skóry.

Choć stół jadalniany od wielu lat próbuje się zastępować innymi rozwiązaniami, nic tak nie cieszy jak duży blat wokół którego gromadzą się Twoi bliscy i przyjaciele. Życzę Tobie wielu takich dobrych chwil!