Nowoczesne meble na antresolę: najciekawsze rozwiązania

Antresola to świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w małych i wysokich pomieszczeniach. Najczęściej wykorzystuje się ją na domową biblioteczkę, gabinet, kącik wypoczynkowy, nieco rzadziej, choć są i takie sytuacje – na sypialnię. Ponieważ antresola ma swoje wymagania, dziś prezentuję nowoczesne meble pomocne przy aranżowaniu tego typu przestrzeni.

Wybierając meble na antresolę musisz wziąć pod uwagę cztery aspekty:

  • Po pierwsze: przeznaczenie
  • Po drugie: umiejscowienie
  • Po trzecie: wielkość
  • Po czwarte: rodzaj wejścia

Przeznaczenie – to oczywista kwestia. Inne meble wybierzesz, jeżeli antresola ma służyć jako kącik wypoczynkowy, a inne gdy chcesz ją przekształcić w domowe biuro czy bibliotekę.

Umiejscowienie – to ważne ze względów estetycznych. Najczęściej antresola znajduje się tuż nad salonem, a nierzadko jej podłoga stanowi część sufitu strefy dziennej. Bezpieczeństwo poruszania się na kondygnacji nie daje ściana, a balustrada – dla podkreślenia widowiskowego charakteru antresoli, najczęściej wykonana ze szkła. Transparentna ściana sprawia, że antresola jest doskonale widoczna z poziomu parteru, więc wszystko, co znajdzie się na jej powierzchni, powinno być reprezentacyjne i aranżacyjnie interesujące.

Wielkość – jeżeli antresola ma spore rozmiary, nie ma dylematu. Jeżeli jednak jest tylko elementem wydzielonym i ma niewielki metraż, musisz dokładnie rozplanować urządzenie każdego metra kwadratowego tego pomieszczenia. Nie musi być dużo przestrzeni do poruszania się, nie jest to bowiem strefa przeznaczana na kuchnię, salon czy pokój dziecka, natomiast meble, które się tutaj znajdą, muszą spełniać swoją praktyczną rolę.

Rodzaj wejścia – pamiętaj, że wszystkie meble i dodatki, które kupisz z myślą o antresoli, musisz jeszcze wnieść. Jeżeli na antresolę prowadzą schody spiralne – nie powinno być problemu. Gorzej, jeżeli są kręcone lub kacze – wtedy mierz siły na zamiary i przed zakupem upewnij się, że poradzisz sobie z wniesieniem – np. ze względu na ciężar elementów mebli czy ich gabaryty.

Nowoczesne meble na antresolę

Przykładów mebli na antresolę można by mnożyć i mnożyć, szczególnie że pomieszczenie to można przeznaczyć na wiele różnych celów. Dlatego dziś skupię się na uniwersalnych propozycjach, które dopełnią aranżację antresoli niezależnie od tego, czy będzie to Twój gabinet, strefa relaksu, biblioteka czy sypialnia.

Wąski sekretarzyk, wysokie stoliki oraz wygodny fotel z poduszką i pledem

Po pierwsze: na antresoli musi znaleźć się fotel, leżanka lub szezlong. Urozmaić je ciekawą poduszką oraz ciepłym kocem, którym otulisz się w czasie wypoczynku.

Nowoczesny i wygodny fotel typu uszak

Po drugie: postaw na pasujący do designu wnętrza mały i wysoki stolik

Nowoczesny, mały stolik z praktyczną szufladą

… oraz lampę – możesz wybrać wysoką, podłogową lub typowo komodową.

Stylowa lampa podłogowa z oświetleniem punktowym do czytania

Po trzecie: wybierz nowoczesny regał z odkrytymi półkami lub witrynę z podświetleniem. Umieść na nich książki oraz dekoracje, np. ramki z fotografiami najbliższych czy plakaty z motywującymi do działania hasłami

Nowoczesny, wysoki regał z odkrytymi półkami oraz wąski sekretarzyk z szufladami

Po czwarte: wstaw wąski i długi sekretarzyk, z szufladami lub bez, który z jednej strony będzie pełnił rolę dekoracyjną, a z drugiej będzie funkcjonalnym meblem służącym do eksponowania ozdób i podręcznych akcesoriów.

To moje pomysły na meble na antresolę. A jakie są Twoje?