Jak dobrać stolik kawowy do wypoczynku i stylu wnętrza?

Są meble, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Jednym z nich jest stolik kawowy, który – choć zajmuje niewiele miejsca, jest jednym z bardziej przydatnych w salonie. Dziś podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Jak wygląda idealny stolik kawowy? To z jednej strony mebel funkcjonalny – pełniący praktyczną rolę przy wypoczynku, a z drugiej – dopasowany do stylu wnętrza oraz innych mebli znajdujących się w salonie. Dlatego wybierając stolik kawowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Stolik kawowy o dobrze dobranej wysokości zapewni komfort podczas codziennego użytkowania

Po pierwsze – rola stolika kawowego w salonie

Pamiętaj, że stolik kawowy nie może tylko „wyglądać”. Choć to niewielki mebel, jego rola jest dość istotna. Swoją formą oraz gabarytem powinien być dobrany do potrzeb rodziny oraz wielkości zestawu wypoczynkowego – narożnika, sofy czy foteli.

Pamiętaj:

  • Optymalny stolik kawowy ma wysokość od 40 do 55 cm.
  • Najpopularniejsze wymiary stolików to 110 cm długości i 60 cm szerokości.
  • Rozmiar stolika kawowego powinien być dopasowany do wysokości wypoczynku.

Stolik kawowy może być prostokątny, kwadratowy, okrągły lub posiadać blat o różnych, geometrycznych kształtach

Po drugie – praktyczna strona stolika kawowego

Stoliki kawowe różnią się wielkością, kształtem oraz dodatkowymi funkcjami. Również te aspekty warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Dla przykładu – jeżeli masz dużą rodzinę lub często przyjmujesz gości, lepiej postawić na większy mebel. Z kolei, jeżeli Twoje wnętrze jest małe, to i stoik powinien być odpowiednio mniejszy.

Pamiętaj:

  • Jeżeli stolik kawowy ma stać przy rozkładanej kanapie, zwróć uwagę na jego wagę.
  • Gdy masz małe wnętrze, możesz wybrać stolik z szufladami lub półkami.
  • W domu, w którym są dzieci, sprawdzą się stoliki o zaokrąglonych krawędziach.

Stoliki kawowe mogą cechować nie tylko oryginalny blat, ale także nietypowe nóżki

Po trzecie – liczy się design stolika kawowego

Oczywiście stolik kawowy musi cechować design – nierzadko zajmuje centralne miejsce w salonie, a wypoczynek jest jedynie tłem podkreślającym jego piękno.

Stolik kawowy może mieć oryginalny blat, np. ze szkła hartowanego

Jeżeli cenisz sobie nowoczesność, możesz zdecydować się na model wykonany ze szkła hartowanego. Z kolei, gdy stawiasz na tradycyjne rozwiązania – lepiej sprawdzi się stolik kawowy z litego drewna. Pomiędzy nimi są jeszcze modele o nietypowym wykończeniu – np. o blatach obitych materiałem czy charakterystyczne meble z nóżkami. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj by stolik kawowy pasował do pozostałych mebli w salonie, a także komponował się z kolorem podłogi i ścian.

Pamiętaj:

  • Stolik o prostokątnym blacie świetnie zaprezentuje się przy narożniku.
  • Pomiędzy dwoma fotelami warto wstawić stolik o okrągłym blacie.
  •  Designerskim rozwiązaniem są dwa stoliki o blatach umieszczonych na różnych wysokościach.

Dwa stoliki kawowe o designerskich, geometrycznych blatach

Na blacie stolika kawowego przechowasz książki, gazety, piloty od sprzętów elektronicznych i inne podręczne przedmioty, jak np. pudełko chusteczek czy filiżankę kawy. To przy nim przyjmiesz też gości. To ważny mebel w domu, dzięki któremu podkreślisz styl wnętrza lub – stawiając na niecodzienne formy – wprowadzisz do niego bardzo oryginalny akcent. Które rozwiązanie wybierzesz?