Meble do jadalni to nie tylko stół i krzesła

Możesz przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie lub wyodrębnić w tym celu przestrzeń, np. dzieląc kuchnię lub salon. Jadalnia, bo o niej mowa, to bardzo ważne miejsce w domu, które – dzięki odpowiedniej aranżacji – powinno stać się nie tylko przyjemne dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zatem jakie meble do jadalni wybrać?

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-to-nie-tylko-stol-i-krzesla-5

Ciemne meble mogą być tradycyjne lub nowoczesne – wiele zależy nie tylko od koloru, ale i bryły danej komody czy witryny

Meble do jadalni czyli…?

Jeżeli właśnie urządzasz jadalnię, na pewno stoisz przed sporym dylematem. Jakie wybrać meble? Czy postawić wyłącznie na drewniany stół i pasujące do niego krzesła, np. tapicerowane lub o tradycyjnej bryle? Czy może zdecydować się na więcej, kupując pasującą do całości komodę, witrynę czy też bufet? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Plusy:

  1. Decydując się na umieszczenie w jadalni pojemnej komody czy też komód, dodajesz pomieszczeniu funkcjonalności. Tego typu meble pozwolą bowiem na przechowywanie różnych elementów, tak samo jadalnianych, jak i innych sprzętów i akcesoriów, które nie mieszczą się w szafach w pozostałych pomieszczeniach w domu.
  2. Wybierając witrynę możesz zadbać o dekoracyjny aspekt jadalni, eksponując np. książki, rodową zastawę, pamiątki czy inne, atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrza – to, co najczęściej charakteryzuje tego typu meble to bowiem przeszklone fronty.
  3. Bufet czy kredens to nie tylko funkcjonalny, ale także niezwykle stylowy mebel, który doda szyku Twojej jadalni, pozwalając jednocześnie schować w swoich czeluściach takie akcesoria, jak np. obrusy, szkło czy sztućce.

Minusy:

  1. Jeżeli Twoja jadalnia jest niewielkich gabarytów lub to kącik wyodrębniony z innego pomieszczenia, np. kuchni czy salonu, wstawianie dodatkowych mebli, takich jak np. witryna, może wizualnie zagracić pomieszczenie.
  2. Każdy dodatkowy mebel to konieczność regularnego sprzątania, choćby odkurzania blatów i frontów. Jeżeli więc nie masz na to czasu lub zwyczajnie nie lubisz porządkowania, lepiej postaw na minimalizm, decydując się na jak najmniej mebli.

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-to-nie-tylko-stol-i-krzesla-3

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-to-nie-tylko-stol-i-krzesla-4

Białe meble jadalnianie rozświetlą pomieszczenie, a przy okazji będą łatwe w utrzymaniu w czystości

Meble do jadalni w kolorze?

Jeżeli decydujesz się na zakup mebli do jadalni, nie tylko stołu i krzeseł, warto dobrać je do stylu panującego w mieszkaniu. Gdy chcesz rozświetlić pomieszczenie, najlepiej zdecydować się na komody i witryny trzymane w jasnych, harmonijnych barwach. Taka kolorystyka nie tylko doda światła, ale sprawi, że meble staną się doskonałym tłem dla wszystkiego, co znajdzie się na ich blatach czy półkach.

Wybierając jasne meble do jadalni, postaw na:

  • nieskazitelnie białe, o laminowanych na wysoki połysk frontach – jeżeli jesteś zwolennikiem stylu nowoczesnego i skandynawskiego,
  • bielone, o przecieranych frontach, spod których wyłania się naturalne drewno – jeżeli jesteś miłośnikiem stylu francuskiego i rustykalnego.

Gdy jadalnia jest umieszczona w bardzo dużym salonie lub stanowi osobne pomieszczenie, z powodzeniem możesz postawić na ciemne meble – matowe lub w połysku. To dość klasyczna stylizacja, która coraz częściej wraca do łask miłośników tradycyjnego podejścia do urządzania wnętrz.

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-to-nie-tylko-stol-i-krzesla-2

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-to-nie-tylko-stol-i-krzesla-1

Witryny i komody do jadalni mogą być utrzymane w jednym kolorze lub łączyć np. biel z odcieniem naturalnego drewna

Czy jest sprawdzony przepis na piękną jadalnię? Tak – to Twój własny! Niezależnie więc od tego, czy postawisz na aktualnie obowiązujące trendy, czy wbrew kanonom urządzisz jadalnię zgodnie z własnym wyobrażeniem, jestem pewna, że będzie to idealne miejsce,