Salon w stylu modernistycznym – jakie meble pokojowe i ozdoby wybrać?

Styl modernistyczny to forma, która podąża za funkcją. Co to oznacza w praktyce? Że wnętrze urządzone zgodnie z tym nurtem musi być bogate w funkcjonalne rozwiązania, które z biegiem lat nie stracą na estetyce. Zobacz najmodniejsze meble pokojowe i ozdoby do salonu zaaranżowanego w stylu modernistycznym.

Styl modernistyczny pojawił się w latach 30. i 40. XX wieku, jako hołd dla nowoczesności, prostoty oraz funkcjonalnych rozwiązań. Wnętrza, które zaczęły wtedy powstawać wypełnione były praktycznymi meblami pokojowymi oraz dodatkami, których biżuteryjna rola była na zdecydowanie ostatnim miejscu. Liczyło się bowiem wyłącznie to, co funkcjonalne, a zatem i wysoce użyteczne.

Meble pokojowe w stylu modernistycznym

Wnętrze w stylu modern to stonowane szaro-beżowe odcienie, proste linie i praktyczne rozwiązania

Meble pokojowe w stylu modernistycznym

Dziś styl modernistyczny nadal wyznaczają trzy cechy – przeznaczenie, tworzywo i konstrukcja.

  1. Przeznaczenie, ponieważ modernistyczne meble pokojowe i dodatki muszą mieć swoją określoną rolę. Nie mogą być wyłącznie dekoracją – takie przedmioty uznawane są za zbędne.
  2. Tworzywo, w tym przede wszystkim nawiązujące do natury drewno, a także minimalistyczna stal, surowy beton oraz dodające przestrzeni szkło.
  3. Konstrukcja o uproszczonej, pozbawionej dekoracyjnych detali formie.

Drewniane meble w stylu modernistycznym

Styl modernistyczny łączy nowoczesność z klasyką, dlatego często drewno spotyka się tutaj z innymi materiałami, np. stalą

Im bardziej praktyczne meble pokojowe, tym piękniejsze – to motto zwolenników stylu modernistycznego

Salon w stylu modernistycznym

Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby uzyskać wystrój w stylu modernistycznym:

Meble w naturalnych kolorach

W salonie w stylu modern nie może zabraknąć szarego narożnika lub sofy

  • Po trzecie: możesz urozmaicić salon ozdobami, ale powinny pełnić funkcjonalną rolę. To np. platery na owoce czy ciasta, wazony, ramy ze zdjęciami, kosze na gazety i inne praktyczne przedmioty.
  • Po czwarte: styl modernistyczny lubi przestrzeń, dlatego warto wyposażyć salon w lustra, a także lampy, lampiony i świeczniki, które wypełnią go dużą ilością światła.

Oprawa świetlna mebli

W modernistycznym salonie powinno być dużo światła, pożądane są zatem lampy, świece i świeczniki

Styl modernistyczny jest uniwersalny, a zatem i ponadczasowy. Najlepszym na to dowodem jest to, że powstał na początku XX wieku i do dziś praktycznie nic się w nim nie zmieniło. To styl, który nie przypadnie do gustu miłośnikom stylu glamour czy barokowego, za to spotka się z uznaniem osób stawiających na minimalizm i klasyczne podejście do kwestii aranżacji wnętrza.