Modernistyczne wnętrze – inspirujące meble i dodatki

Funkcjonalizm, racjonalizm, niejednorodność – to synonimy stylu modernistycznego. Z założenia pozbawiony ozdobników, skutecznie zrywa z tradycją, pięknie prezentując się w nowoczesnych, minimalistycznych domach. Specjalnie dla Ciebie przedstawiam inspirujące meble i dodatki w stylu modernistycznym.

Styl modernistyczny pozwala uzyskać ponadczasowe i eleganckie wnętrze. Jego główną cechą jest prostota wyrażona nieskomplikowanymi kształtami, brakiem ozdobników oraz wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak m.in. beton i szkło. Pojawia się też drewno i ceramika, będące rozwinięciem modernizmu w neomodernizm. Poza tym modernistyczne wnętrze ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – jest przede wszystkim funkcjonalne, a przez to – bardzo wygodne.

Wnętrze dalekie od oczywistości

Urządzając wnętrze w stylu modernistycznym przygotuj się na wykorzystanie wielu różnych materiałów, które połączysz w bardzo nietypowy i nowatorski sposób. W takim domu wszechobecne są wspomniane wcześniej beton i szkło, jak i metale czy inne tworzywa sztuczne.

Modernistyczne wnętrze jest też przestronne, stąd znaleźć tu można dużo elementów ze szkła. Dom ma tzw. wolny plan, co oznacza, że przestrzeń jest otwarta, niepodzielona ścianami. Salon, jadalnia i kuchnia stanowią jedno wielkie pomieszczenie, bo podział między nimi jest co najwyżej umowny.

Modernistyczne meble, czyli prostota i funkcjonalność

Meble w stylu modernistycznym mają proste, geometryczne formy pozbawione zbędnych detali. Bardzo często są efektownie surowe, nierzadko wykonane z metalu czy drewna z elementami szkła. Subtelnie wypełniają przestrzeń, wtapiając się w otoczenie.

Urządzając salon w stylu modernistycznym, pamiętaj że liczy się przede wszystkim przestrzeń. Dlatego meble powinny być wizualnie lekkie oraz nie powinno ich być więcej, niż te, które będą faktycznie potrzebne.

  • Wybierz sofę lub narożnik na niskich nóżkach, o bardzo prostej konstrukcji, niskich poduszkach oparciowych i szerokim siedzisku.

  • Dobierz minimalistyczny fotel, niekoniecznie pasujący do kanapy – modernizm lubi niejednorodność.
  • Postaw na szklany stolik kawowy, który podkreśli przestrzenny charakter salonu.

  • Wybierz przeszkloną witrynę lub o lakierowanych, odbijających światło frontach.
  • Zdecyduj się na wysoki metalowy regał oraz wykonaną z tego samego materiału komodę.

  • Kupując stół jadalniany pamiętaj, że mebel powinien mieć prosty blat oraz nogi pozbawione dekoracyjnych akcentów – podobną zasadą kieruj się dobierając do niego krzesła.

Ozdoby, które nie są dekoracją

Ozdoby, które sprawdzą się w modernistycznym wnętrzu powinny pełnić nie dekoracyjną, a funkcjonalną rolę. Wybierając dodatki, swoją uwagę zwróć przede wszystkim na te w neutralnych kolorach, takich jak biel, szarości i beże.

  • Ponieważ modernistyczne wnętrze jest bardzo przestronne, powinno być dobrze oświetlone. Sprawdzą się więc lampy nablatowe oraz podłogowe.
  • Udekoruj ściany wybierając duże zegary o surowym designie oraz obrazy z metalu wykonane techniką 3D.
  • Ogranicz liczbę dodatków tekstylnych tak, aby poduszki, koce, pledy, dywany i inne tego typu pełniły rolę praktyczną, a niekoniecznie dekoracyjną.

Jak widzisz, styl modernistyczny ceni sobie spokój i harmonię, wyrażoną prostymi formami i nienarzucającą się kolorystyką. To idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu, którzy najlepiej czują się we wnętrzach stawiających na przestrzeń i pozbawioną dekoracji funkcjonalność.