Modernistyczne wnętrze – inspirujące meble i dodatki

Funkcjonalizm, racjonalizm, niejednorodność – to synonimy stylu modernistycznego. Z założenia pozbawiony ozdobników, skutecznie zrywa z tradycją, pięknie prezentując się w nowoczesnych, minimalistycznych domach. Specjalnie dla Ciebie przedstawiam inspirujące meble i dodatki w stylu modernistycznym.

Styl modernistyczny pozwala uzyskać ponadczasowe i eleganckie wnętrze. Jego główną cechą jest prostota wyrażona nieskomplikowanymi kształtami, brakiem ozdobników oraz wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak m.in. beton i szkło. Pojawia się też drewno i ceramika, będące rozwinięciem modernizmu w neomodernizm. Poza tym modernistyczne wnętrze ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – jest przede wszystkim funkcjonalne, a przez to – bardzo wygodne.

Wnętrze dalekie od oczywistości

Urządzając wnętrze w stylu modernistycznym przygotuj się na wykorzystanie wielu różnych materiałów, które połączysz w bardzo nietypowy i nowatorski sposób. W takim domu wszechobecne są wspomniane wcześniej beton i szkło, jak i metale czy inne tworzywa sztuczne.

Modernistyczne wnętrze jest też przestronne, stąd znaleźć tu można dużo elementów ze szkła. Dom ma tzw. wolny plan, co oznacza, że przestrzeń jest otwarta, niepodzielona ścianami. Salon, jadalnia i kuchnia stanowią jedno wielkie pomieszczenie, bo podział między nimi jest co najwyżej umowny.

Ikony stylu modernistycznego w branży meblarskiej

Styl modernistyczny lubi zdecydowane rozwiązania, które stają się wizytówkami projektantów mebli. W historii szczególne miejsce zajmują:

  • krzesło Barcelona autorstwa Miesa van der Rohe. Mebel został zaprojektowany z myślą o pawilonie Deutscher Werkbund na Wystawie Światowej w Barcelonie, w 1929 roku. Inspiracją dla projektanta była hiszpańska para królewska, a krzesła miały odgrywać drugoplanowe role w trakcie oficjalnych uroczystości z udziałem monarchy. Fotel opiera się na stalowej, chromowanej ramie, którą wieńczy miękkie siedzisko wykończone czarną skórą;
  • fotel Eames Lounge Chair duetu Charlesa i Ray Eames. Projekt z lat 50. XX wieku łączy w sobie elegancję i wygodę. Oparcie wykonane jest z drewna, przy czym przewidziano wariacje dla różnych gatunków. Siedzisko wykończono natomiast klasyczną skórą naturalną w kolorze czarnym. Inspirację dla projektantów stanowiły XIX-wieczne angielskie kluby dla dżentelmenów;
  • leżanka Chaise Longue zaprojektowana przez Le Corbusiera. Projekt pochodzi z 1928 roku i jest najbardziej znanym dziełem Le Corbusiera, którego nadrzędnym celem było stworzenie praktycznych mebli użytkowych. Bazę konstrukcji stanowi stelaż ze stali nierdzewnej, a wisienkę na torcie — miękki materac pokryty naturalną skórą.

Materiały wykorzystywane do tworzenia mebli modernistycznych

Projektanci opracowujący koncepcje mebli modernistycznych chętnie sięgają po sprawdzone materiały, w tym stal nierdzewną, skórę naturalną, różne gatunki drewna, proste tkaniny (najczęściej pozbawione printów), szkło, beton czy ceramikę. Zastosowanie znajduje zarówno wysoki połysk, jak i matowe wykończenie oraz miękkość naturalnych włókien. W modernizmie dopuszczalne są najróżniejsze materiały, o ile gwarantują oszczędność treści, czyli brak wyrazistych wzorów, printów i innych akcentów, które mogłyby zaburzyć tak cenny porządek.

Producenci posiadający w ofercie meble modernistyczne

Różnego rodzaju meble wpisujące się w koncepcję modernizmu, w tym sofy, narożniki, fotele, stoły, biurka, komody czy szafki RTV, znaleźć można w ofercie wielu polskich i zagranicznych producentów. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje takich marek jak Absynth, Befame, MTI Furninova, Nobonobo czy Trebord. Znajdziemy tutaj projekty utalentowanych polskich projektantów współpracujących z krajowymi manufakturami, jak również skandynawskie pracownie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Modernistyczne meble, czyli prostota i funkcjonalność

Meble w stylu modernistycznym mają proste, geometryczne formy pozbawione zbędnych detali. Bardzo często są efektownie surowe, nierzadko wykonane z metalu czy drewna z elementami szkła. Subtelnie wypełniają przestrzeń, wtapiając się w otoczenie.

Urządzając salon w stylu modernistycznym, pamiętaj że liczy się przede wszystkim przestrzeń. Dlatego meble powinny być wizualnie lekkie oraz nie powinno ich być więcej, niż te, które będą faktycznie potrzebne.

  • Wybierz sofę lub narożnik na niskich nóżkach, o bardzo prostej konstrukcji, niskich poduszkach oparciowych i szerokim siedzisku.

Meble modernistyczne - narożnik na niskich nóżkach o prostej konstrukcji z szerokim siedziskiem

  • Dobierz minimalistyczny fotel, niekoniecznie pasujący do kanapy – modernizm lubi niejednorodność.
  • Postaw na szklany stolik kawowy, który podkreśli przestrzenny charakter salonu.

Modernistyczny stolik kawowy

  • Wybierz przeszkloną witrynę lub o lakierowanych, odbijających światło frontach.
  • Zdecyduj się na wysoki metalowy regał oraz wykonaną z tego samego materiału komodę.

Modernistyczna komoda z metalu

  • Kupując stół jadalniany pamiętaj, że mebel powinien mieć prosty blat oraz nogi pozbawione dekoracyjnych akcentów – podobną zasadą kieruj się dobierając do niego krzesła.

Modernistyczne meble do jadalni

Ozdoby, które nie są dekoracją

Ozdoby, które sprawdzą się w modernistycznym wnętrzu powinny pełnić nie dekoracyjną, a funkcjonalną rolę. Wybierając dodatki, swoją uwagę zwróć przede wszystkim na te w neutralnych kolorach, takich jak biel, szarości i beże.

  • Ponieważ modernistyczne wnętrze jest bardzo przestronne, powinno być dobrze oświetlone. Sprawdzą się więc lampy nablatowe oraz podłogowe.
  • Udekoruj ściany wybierając duże zegary o surowym designie oraz obrazy z metalu wykonane techniką 3D.
  • Ogranicz liczbę dodatków tekstylnych tak, aby poduszki, koce, pledy, dywany i inne tego typu pełniły rolę praktyczną, a niekoniecznie dekoracyjną.

Modernistyczne dodatki tekstylne

Jak widzisz, styl modernistyczny ceni sobie spokój i harmonię, wyrażoną prostymi formami i nienarzucającą się kolorystyką. To idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu, którzy najlepiej czują się we wnętrzach stawiających na przestrzeń i pozbawioną dekoracji funkcjonalność.