Jeżeli książki znajdują się na szczycie listy przedmiotów, z których kupowania i kolekcjonowania nie chciałbyś nigdy zrezygnować, to dzisiejszy wpis jest właśnie dla Ciebie. Przygotowałam topowe pomysły, dzięki którym stworzysz stylową biblioteczkę i kącik do czytania. Nie zabraknie też porad, jak przechowywać książki, na które zwyczajnie nie ma już miejsca.
Wszystko zaczyna się od tej jednej, genialnej książki, której przeczytanie powoduje, że chcesz jeszcze i jeszcze. I zanim się obejrzysz, Twój dom wypełnia się woluminami, z braku miejsca układanymi w imponujące stosy, wieże i inne wątpliwej trwałości konstrukcje.
Gdy tak się dzieje, to znak, że czas na zorganizowanie miejsca przeznaczonego tylko na książki, w którym zawsze panować będzie tylko ład i porządek. A może wykorzystasz ten moment, aby stworzyć przytulny kącik do czytania lub pójdziesz o krok dalej i zaaranżujesz domową biblioteczkę?
Sprytne meble do przechowywania książek
Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania książek w domu są oczywiście meble. To, jakie wybierzesz zależy od stylu wnętrza oraz miejsca, jakie możesz poświęcić na czytelniczy kącik.
RADA DLA DUŻEGO WNĘTRZA:
W sporej wielkości wnętrzach masz pełną swobodę wyboru i do przechowywania książek możesz wybrać np. witrynę:
Regał:
Lub komodę:
RADY DLA MAŁEGO WNĘTRZA:
– Gdy przestrzeń mieszkalna ma ograniczony metraż, miejsca do przechowywania książek szukaj w meblach, które już się w nim znajdują. Mam na myśli np. blat komody czy półki w szafce RTV.
– Wykorzystaj niezagospodarowane miejsca, czyli np. ściany, na których możesz powiesić stylowe szafki kubełkowe lub półki – może być jedna, długa lub kilka wąskich umieszczonych kompaktowo, jedna pod drugą. Taką półkę możesz umieścić nawet nad sypialnianym łóżkiem, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania lub/i stylową alternatywę dla stolików nocnych.
– Innym pomysłem jest wybór mebli wielofunkcyjnych – to np. stolik kawowy z pomysłowymi szufladami czy dodatkową półką. Niektórzy do przechowywania książek wykorzystują nawet… krzesła, które odzyskują swoją pierwotną rolę tylko na okoliczność wizyty nadprogramowej liczby gości.
Meble dobierz do stylu, w którym wnętrze jest urządzone
– Na przykład zamykana witryna z ciemnego drewna, ze szklanymi frontami ubierze wnętrze utrzymane w klasycznym stylu.
– Do wnętrz industrialnych i loftowych doskonałym wyborem będzie dodający przestrzeni metalowy regał.
– Z kolei biała komoda o prostych kształtach przypasuje wnętrzu skandynawskiemu, tak jak ta o błyszczących frontach sprawdzi się w przestrzeni urządzonej w stylu glamour.
Książka (nie)zawsze pod ręką
Ulubioną czy właśnie czytaną książkę miej zawsze pod ręką. W tym celu przyda się np. stojak na książki i gazety czy ustawiony przy fotelu lub sofie niewielkich rozmiarów stolik.
Co innego, gdy chcesz ukryć książki, na które nie masz miejsca. Wtedy możesz wykorzystać np. pojemnik na pościel w łóżku czy sofie. Świetnie sprawdzają się także stylowe, drewniane skrzynie, które pełną dodatkową rolę siedziska. Poza tym książki możesz umieścić też w pudełkach i schować na dno szafy.
Jak widać, książki pełnią we wnętrzu najrozmaitsze role, służąc nie tylko do czytania. Umieszczone w wydzielonym do ich przechowywania meblu, tworzą klimat domowej biblioteczki. Mogą być też dekoracją, gdy kilka z nich ułożymy na komodzie w towarzystwie zdjęć i świeczników. Mogą też niekonwencjonalną ozdobą, gdy będziemy je przechowywać w zupełnie nieoczywisty sposób, np. na krześle czy stylowym taborecie. Pomysłów jest co niemiara, pytanie, który z nich wdrożysz w swoim domu?