Jak sprawić, żeby nowe wnętrze wyglądało na… stare? Sprawdź topowe wzory mebli i dodatków, które idealnie sprawdzą się w domach urządzanych w stylu retro.
Nawet zagorzali miłośnicy stylu minimalistycznego nie zaprzeczą ciepłu i pięknu kryjącemu się w meblach i dodatkach charakterystycznych dla stylu retro. Wielu kojarzy się on z dzieciństwem, smakiem domowego makaronu, zapachem wypieków i czasem spędzanym z rodzicami przy niedzielnym, wspólnym seansie telewizyjnym. Nic dziwnego, że ciągle wraca się do klimatu tych czasów, także podczas urządzania wnętrza.
Jeżeli marzysz o wnętrzu sprzed lat 80-tych, to rozważ zaaranżowanie w domu mebli i dodatków, specjalnie stylizowanych na stare. To fantazyjne bryły, żywe kolory oraz nierzadko zupełnie abstrakcyjne elementy, które sprawiają, że dom staje się… domem.
Po pierwsze – meble do stylu retro
W domu urządzonym w stylu retro meble grają pierwsze skrzypce. Ważna jest ich funkcjonalność, choć ustępuje ona designowi. Retro meble to bowiem prawdziwa ozdoba wnętrza. Wykonane z najlepszej jakości materiałów, takich jak drewno, skóra czy tkanina, nadają atmosferę dawnych lat. Współcześnie to m.in. kanapy i komody na nóżkach „patyczakach” – prostych lub rozłożonych ku zewnętrznym krawędziom mebla. To także oryginalne, odświeżone fotele o tapicerowanych siedziskach i drewnianych podłokietnikach.
Retro jadalnia? W tym kąciku nie może zabrnąć stołu o okrągłym lub owalnym blacie. Warto go połączyć z różnymi modelami krzeseł z giętego drewna czy wysokiej jakości plastiku. Sprawdzą się także te z tapicerowanymi siedziskami.
We wnętrzach retro nie może zabraknąć najbardziej charakterystycznych dla tej epoki brył mebli, czyli witryny, bufetu czy kredensu, pozwalających wyeksponować dekoracyjne bibeloty. Sprawdzi się też sekretarzyk, który może pełnić rolę domowego biurka.
Po drugie – dodatki do stylu retro
Wielobarwne szkło użytkowe, porcelanowe figurki, geometryczne wzory i żywe barwy to wszystko, co jest charakterystyczne dla stylu retro. W tych wnętrzach na półkach mebli dzieje się bardzo dużo, za sprawą nie tylko dużej ilości dekoracji, ale i ich barwnej kolorystyki. Ściany powinny ubrać grafiki i plakaty sprzed lat, w tym te umieszczane na blaszanych powierzchniach. Poza tym sprawdzą się wszelkiego rodzaju metalowe dodatki, np. gazetniki, patery i misy na owoce czy kwietniki.
Dobierając kolorystykę dodatków tekstylnych, warto postawić na takie barwy, jak m.in. zieleń o odcieniu awokado, oliwkę, groszkową zieleń, musztardową żółć, czekoladowe brązy, rdzawe pomarańcze, a także mocny fiolet i róż, turkus i złoto. Charakterystyczną dla tego stylu miętę warto łączyć z czerwienią, a czerń z geometrycznie układaną we wzory bielą.
Wnętrza w stylu retro urzekają ciepłem i domową atmosferą. Przebywanie w nich, choć są pełne krzykliwych odcieni i czasem niepasujących do siebie form, jest bardzo kojące. Kojarzy się bowiem z tym, co w domu najważniejsze – z radością, miłością i bliskością.