Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta?

Czy wiesz, że sama obecność w domu psa i kota zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków o 85%? Takie wnioski płyną z raportu SquareTrade. Warto zatem odpowiednio przygotować swój dom na obecność czworonożnego przyjaciela. Poniżej podpowiadam, jak to zrobić.

Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie życia bez psa i kota, choć wiem, że potrafią zniszczyć niejeden mebel czy urządzenie. Wiem też, że kilkoma sprytnymi decyzjami dotyczącymi urządzenia wnętrza, jestem w stanie ograniczyć ewentualne straty. Sprawdź, jakie meble wypoczynkowe do salonu wybrałam, żeby utrzymać czyste i zadbane mieszkanie, mimo obecności zwierzaka domowego.

Po pierwsze – materiał

Jeżeli Twój zwierzak to domator uwielbiający wylegiwanie się na kanapie, warto postawić na mebel wykonany z odpowiedniego materiału. Świetnie sprawdzi się tkanina plamoodporna, z której łatwo usuniesz powstałe zabrudzenia czy ewentualne ślady śliny zwierzaka.

Salon meblowy Mebest, Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta, tkanina plamoodporna

Doskonałym wyborem będą też materiały o mocnym, gęstym splocie lub niejednolitej fakturze, bo skutecznie zamaskują uszkodzenia, których nie da się już usunąć.

Salon meblowy Mebest, Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta, tkanina o mocnym, grubym splocie

Co jeszcze proponuję? Zdejmowane pokrycia, które można oddać do czyszczenia lub samodzielnie wyprać w pralce. Moim absolutnym faworytem jest jednak wypoczynek do salonu wykonany z solidnej skóry naturalnej; skórę taką cechuje odporność na zabrudzenia, pęknięcia i zadrapania.

Salon meblowy Mebest, Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta, solidna naturalna skóra kremowa
Co odradzam? Stanowczo skórę ekologiczną, która szybko ulegnie zniszczeniu, jeżeli bywalcem kanapy będzie pies czy kot.

Po drugie – pielęgnacja

Jeżeli wybierasz wypoczynek do salonu ze skóry naturalnej, warto odpowiednio zadbać o materiał, szczególnie gdy w domu przebywa pies czy kot. Doskonale sprawdzają się, łatwe do wyprania i wytrzepania, koce, poduszki i dodatkowe pokrycia, które ochronią skórzaną powierzchnię przed ewentualnym podrapaniem. Absolutnie niezbędne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia, konserwacji oraz impregnacji skóry (np. renomowanej marki Comodo). Środków tych używa się zwykle raz na kwartał. Zapewniają one skórze odpowiedni stopień nawilżenia i elastyczności, a także chronią jej powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi, np. wilgocią czy zawartą w pocie solą.

Salon meblowy Mebest, Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta, naturalna skóra

Co jednak robić, gdy obicie naszego salonowego wypoczynku jest z tkaniny? W takim przypadku plam można się pozbyć za pomocą specjalnego preparatu czyszczącego. Jego receptura pozwala na oddzielenie cząsteczek brudu od powierzchni materiału, a jednocześnie chroni przed ponownym zabrudzeniem. Co najważniejsze, środek ten nie osłabia koloru tkaniny.

Salon meblowy Mebest, Jaki wypoczynek do salonu wybrać, gdy masz w domu zwierzęta, solidna naturalna skóra beż

Gdy kupujesz zestaw wypoczynkowy do salonu, warto zapytać sprzedawcę o dostępne do niego środki specjalistyczne. Wśród nich znajdziesz preparaty ochronno-pielęgnacyjne do mebli tapicerowanych skórą naturalną, a także skórą ekologiczną czy bycast. Popularne są impregnaty do tkanin, a także preparaty i sztyfty czyszczące, które pozwolą usunąć wszelkie ślady i zabrudzenia, powstałe także na skutek użytkowania mebli przez zwierzęta.

Kilka sprytnych rad na koniec:

  • Jeżeli masz kota, który lubi drapać meble, to zainwestuj w drapak i staraj się zachęcić swojego pupila do korzystania z niego. Potrzeba drapania jest w końcu dla kota naturalna.
  • Jeżeli Twoje zwierzę drapie meble drewniane, to możesz je natrzeć mocno pachnącą pastą do polerowania drewna. Z kolei sofy, krzesła, wersalki i inne meble tapicerowane warto spryskać specjalnym sprayem, który działa na koty odstraszająco.
  • Kot kładzie się z reguły wszędzie, tylko nie tam, gdzie powinien. Niemniej warto przygotować dla niego miękkie posłanie lub kupić mu specjalne legowisko – być może po pewnym czasie się do nich przekona, a tym samym nie będzie zostawiał sierści na kanapie lub fotelu.