Stół jadalniany i stolik kawowy warto wyróżnić za pomocą ciekawych dekoracji, dopasowanych do stylu wnętrza i roli, jaką mają pełnić. Zobacz siedem pięknych inspiracji – nie tylko na święta.
Aby wnętrze było urządzone harmonijnie i ze smakiem, trzeba przemyśleć nie tylko wybór odpowiednich mebli czy kolorów, ale także dodatków. Dywany, lustra, lampki, figurki – to klasyka sama w sobie. Pytanie, co z dekoracją stołu jadalnianego czy stolika kawowego? Zwykle przypominamy sobie o niej tuż przed wizytą gości czy uroczystościami, świętami i innymi ważnymi okazjami, podczas których zbieramy się przy wspólnych posiłkach.
Z Wielkanocą w tle
W tym roku zrób inaczej. Zobacz moje inspiracje i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twojemu gustowi i stylowi wnętrza. Dzięki temu Twoje stoły będą przygotowane na Wielkanoc, na przyjęcie gości i każdą inną okazję, gdy będziecie chcieli zgromadzić się wokół pięknie udekorowanych mebli.
Stół w jadalni czy w salonie?
We współczesnych wnętrzach trudno o jednoznaczny podział na kuchnię, jadalnię czy salon. Strefy te często przenikają się, przez co aranżacja staje się w jednej strony wyzwaniem, a z drugiej – daje duże pole do popisu. Nasze stoły mogą pełnić bowiem wiele funkcji.
Po pierwsze: możesz udekorować stół jadalniany i stolik kawowy zgodnie ze stylem wnętrza, aby uzyskać spójną całość
Do drugie: możesz udekorować stół jadalniany w opozycji do pozostałych mebli i dodatków w salonie, aby uzyskać wizualnie odciętą strefę jadalnianą
Po trzecie: możesz dopasować stół jadalniany do dekoracji w kuchni, aby był wizualnym przedłużeniem tego pomieszczenia
Po czwarte: możesz potraktować stół kawowy jako dekorację, ubierając go w stylowe dodatki, lub wykorzystać jego praktyczną rolę traktując dekoracje w aspekcie funkcjonalnym
Zobacz 7 pomysłów na udekorowanie stołu jadalnego i stolika kawowego
1. Minimalistycznie
Aby zaaranżować stoły w stylu minimalistycznym i uzyskać elegancki design, warto postawić na błyszczące faktury oraz akcesoria z bezbarwnego, przeźroczystego szkła.
Transparentne powierzchnie podkreślą minimalizm
2. Tradycyjnie
Tak, jak w rodzinnym domu? Czyli cięte kwiaty w ceramicznym wazonie oraz biała zastawa składająca się z filiżanki, podstawki i talerzyka. Koniecznie ze stylowym printem.
Biała zastawa z printem to wspomnienie rodzinnego domu
3. Romantycznie
Pastelowa zastawa i dodatki nadadzą stołom romantyczny wygląd. Ważna jest ciepła barwa, jak brudny róż, kremowa biel czy złoty beż, a także dekoracyjna forma i faktura ozdób.
Ciepłe odcienie dodadzą romantyczności
4. Skandynawsko
Aby uzyskać skandynawski look na stołach, warto wybrać dodatki w bieli – np. zastawę, kubki, serwety, które przełamie się naturalnym drewnem o ciepłym odcieniu – w postaci np. wazonów, podkładek pod szklanki etc.
5. Kolonialnie
Chcąc udekorować stoły pasujące do kolonialnego stylu we wnętrzu, warto postawić na mosiężne ozdoby, takie jak np. ciężkie świeczniki, lampiony czy platery.
Metalowe dodatki nadadzą kolonialny charakter
6. Prowansalsko
Figurki ptaków, lniane podkładki pod talerze, rzeźbione świeczniki i piękne kieliszki, w których pije się nawet wodę – z takimi elementami uzyskasz prowansalski look stołów w kuchni czy salonie.
7. Świątecznie
Poza tym warto mieć w szafie motywy typowo świąteczne, dzięki którym udekorujesz stoły przed ważnymi okazjami. To np. czerwone dodatki na Boże Narodzenie czy żółte lub zielone, które towarzyszą modnemu stołowi wielkanocnemu.
Są takie materiały, które sprawią, że stół zawsze będzie wyglądał elegancko i odświętnie
8. Na co dzień
Stół jadalny czy kawowy na co dzień może stać pusty. Nie muszą znajdować się na nim żadne dekoracje. Nie muszą, ale mogą. Jeżeli zależy Tobie na ozdobach, postaw na stylową lampę komodową, wysokie świeczniki lub pachnące świece, platery ze słodyczami czy po prostu – modne doniczki z żywymi roślinami ułożone na prostym bieżniku.
Powodzenia w dekorowaniu!