5 ponadczasowych modeli mebli, które nigdy nie wyjdą z mody

Od drewnianych krzeseł po sofy z pikowaniami. Są takie wnętrzarskie trendy, które nigdy nie wyjdą z mody. Sprawdź, czy masz któryś z tych mebli w domu. A może skusisz się na zakup?

Co sezon projektanci zaskakują nas nowymi pomysłami. Kiedy wydawałoby się, że więcej już wymyśleć nie mogą, przedstawiają kolejne nieszablonowe formy, niesztampowe kolory i materiały, które kompletnie nie kojarzą się z wnętrzami, choć pasują do nich doskonale.

Moda pędzi – bez dwóch zdań. Tym bardziej niesamowite jest, że są pewne wnętrzarskie trendy, które nigdy się nie znudzą i zawsze będą na czasie. Oto one:

1. Fotele z wysokimi oparciami

Zamysłem, który przyświecał twórcom foteli z wysokimi oparciami, tzw. „wingback chairs”, bynajmniej nie był styl. Celem było bowiem stworzenie funkcjonalnego mebla, który stojąc koło kominka chroniłby osobę siedzącą przed gorącem płomieni ognia. Dzisiaj mało kto wie o tej roli, choć taki fotel stoi w niejednym, polskim domu.

Nierzadko meble to mieszania różnych stylów i materiałów

2. Sofa z pikowaniami

Zaczęło się od sofy typu Chesterfield, czyli skórzanego mebla z charakterystycznymi pikowaniami oraz podłokietnikami i oparciem utrzymanymi na tej samej wysokości. Co ciekawe, to mebel, którego historia zaczęła się 300 lat temu. Został wymyślony, aby mężczyźni mogli na nim swobodnie siedzieć bez gniecenia garniturów.

Pikowania to jeden z bardziej popularnych sposobów zdobienia mebli

Dziś wariacji na temat Chesterfield w postaci sof z pikowaniami jest bardzo dużo, choć ich rola – zgoła odmienna. Chodzi bowiem o design i wygodę siedzenia. W końcu od prasowania mamy żelazka, a meble mają cieszyć!

3. Drewniane krzesła

Mowa o tzw. „The Windsor Chairs”, czyli klasycznych, drewnianych krzesłach w stylu angielskim. To, co je charakteryzuje to okrągła rama oparcia z wąskimi relingami oraz eleganckie żłobienia nóg. Takie modele zdobią niejeden stół jadalniany w polskim wnętrzu.

4. King size beds

„King size beds”, czyli ogromne łóżka stojące na wysokich, zgrabnych nóżkach – nierzadko zamknięte w ramie służącej zawieszeniu baldachimu. To kolejny aranżacyjny trend, który trwa nieprzerwanie od dekad. Co prawda obecne modele zostały unowocześnione i pozbawione artystycznego wzornictwa, ale romantyczny styl pozostał bez zmian.

5. Witryny i kredensy

Znane od wieków, witryny i kredensy, choć ewoluowały przez lata, nadal znajdują się w polskich domach, szczególnie w tych, w których ważne jest tradycyjne podejście do kwestii aranżacyjnych.

Kredens i witryna to sprytne sposoby na przechowywanie

Pamiętajmy, że funkcjonalność witryn i kredensów jest nie do przecenienia. W oszklonej części możemy dumnie zaprezentować pamiątki, w szufladach przechować inne domowe akcesoria. To design i praktyczność w jednym.

Jestem ciekawa, czy macie któryś z tych mebli w swoim wnętrzu?