Poświąteczny porządek | najlepsze pomysły na przechowywanie

Ogarnianie poświątecznego rozgardiaszu warto wykorzystać, aby jeszcze lepiej zorganizować swoją przestrzeń. Dlatego, specjalnie na ten czas, przygotowałam zestawienie sprytnych rad, dzięki którym, od teraz, wszystko zawsze będzie mieć swoje miejsce.

Otaczasz się mnóstwem przedmiotów, które wypełniają praktycznie każde wolne miejsce w Twoim domu. Wystarczy spojrzeć choćby na salon, w którym na pewno masz przynajmniej jeden koc, a także książki, gazety, piloty, pady do konsol do gier i inne gadżety, z których korzystasz na co dzień i które chcesz mieć pod ręką. A domyślam się, że po świętach możesz mieć ich jeszcze więcej, o ile oczywiście Gwiazdor był w tym roku wyjątkowo szczodry?

Pomysł na przechowywanie na biurku

Kiedy od przepychu głowa… boli

Przychodzi taki moment, kiedy problemem jest nie tyle zbyt duża liczba przedmiotów w domu, ale przede wszystkim brak odpowiedniego miejsca do ich przechowywania. Wtedy, nawet jeżeli w Twoim wnętrzu panuje porządek, to wizualnie nadal masz… bałagan. Kłopotem jest znalezienie potrzebnej w danej chwili rzeczy, jak i przygotowanie domu na wizytę gości, kiedy wolnej przestrzeni potrzeba nieco więcej niż zwykle.

O tym, jak trudno jest znaleźć dobre miejsce do przechowywania rzeczy, wiedzą też rodzice dzieci. Choć najmłodsi domownicy mają swoje pokoje, zwykle wolą spędzać swój czas z dorosłymi, równie chętnie przynosząc do salonu ulubione zabawki, co niechętnie odnosząc je na swoje miejsce.

Dlatego, specjalnie dla Was, przygotowałam kilka sprytnych rad, które przydadzą się zarówno wtedy, gdy dopiero urządzacie swój nowy dom lub wtedy, gdy na nowo urządzacie „stare” wnętrze.

Ponadczasowy pomysł na przechowywanie – szafki i półki ścienne

Po pierwsze: ten, kto wymyślił stoik RTV, wiedział co robi

Nieestetyczne, zakurzone kable od telewizora, odtwarzacza, sprzętu hi-fi, konsoli do gier i innych sprzętów to prawdziwa zmora w salonie. Dlatego tak bardzo lubię stoliki RTV, które pozwalają szybko ogarnąć ten nieestetyczny problem. Specjalna konstrukcja pozwala ukryć kable, eksponując tylko to, co ładne w używanych urządzeniach. Poza tym stoliki RTV mają jeszcze jedną zaletę – często mają praktyczne szafki lub półki, w których możesz pochować np. dziecięce zabawki, książki czy gazety.

Komplet mebli do salonu – komoda, stolik RTV oraz witryna

Po drugie: taka toaletka, ale nie do sypialni

Drugim meblem, który według mnie jest „must have” w salonie jest podręczna konsola, która wyglądem nieco przypomina toaletkę, choć toaletką nie jest. W takim sekretarzyku możesz trzymać np. piloty do telewizora i sprzętu hi-fi, pady do konsoli do gier, słuchawki i inne małe przedmioty – np. płyty CD/DVD.

Mała konsula z dużym potencjałem do przechowywania

Po trzecie: przechowywanie level expert, czyli komoda

Chyba, że przedmiotów do przechowywania jest zdecydowanie więcej niż mniej, wtedy w salonie warto wstawić komodę. Schowasz w niej dodatki tekstylne, dodatkową zastawę, dekoracje, także te okazjonalne i wszystkie inne przedmioty, które zajmują sporo miejsca. W zależności od ich rodzaju, wybierz komodę z szafkami lub szufladami.

Po czwarte: coś do postawienia, siedzenia i do schowania

Szczególnie w małych wnętrzach przydadzą Ci się meble z funkcją przechowywania. Może być to rozkładana sofa z pojemnikiem np. na koce i pościel, jak i specjalne pufy ze zdejmowanym siedziskiem, we wnętrzu których możesz trzymać np. zabawki. Poza tym, wybierając stolik kawowy, możesz zdecydować się na model z dodatkową półką lub szufladami, będącymi dodatkowym miejscem do przechowywania.

Stolik kawowy z półkami oraz szufladami

Po piąte: kosze, koszyki, gazetniki

Jeżeli koce będą rzucone na sofę, powstanie nieestetyczny nieład. Dlatego warto wybrać kilka designerskich koszy, w tym samym lub w różnych rozmiarach, i w nich trzymać wszystkie dodatki tekstylne. Z kolei specjalne gazetniki ułatwią przechowywanie magazynów i dzienników.

Istnieje dobra zasada mówiąca o tym, że jeżeli coś nie zostało użyte przez rok czasu, to jest to rzecz, której prawdopodobnie już nie potrzebujesz. Warto zastosować się do tej porady i takie przedmioty, zamiast ukrywać na dnie szafy lub w specjalnie zakupionym w tym celu meblu, lepiej jest wydać lub sprzedać.