Krótka i wąska oraz długa i szeroka – ubieramy różne ściany

Znudziły Ci się puste ściany w domu? A może od dawna chcesz je udekorować, ale nie masz na nie pomysłu? Zobacz 7 najmodniejszych koncepcji na każdą ścianę i każdy budżet.

Pusta ściana to cała moc możliwości, ale i wyzwanie, szczególnie jeżeli ma niestandardowy kształt, jest wysoka i wąska lub bardzo duża (np. łączy wiele stref w jednym pomieszczeniu). Czasem wystarczy kilka dodatków, aby nadać jej wyrazu, niekiedy powinna być wręcz przesycona dekoracjami, dzięki którymi dom nabierze ciepłej atmosfery.

Jeżeli nie wiesz, jak ubrać swoje ściany, aby było pięknie i stylowo, zobacz 7 moich pomysłów.

Po pierwsze: meble na ścianach

Mowa oczywiście o półkach w najróżniejszych kształtach i wielkościach. Możesz zainstalować je w salonie i wyeksponować na nich książki czy zdjęcia. Półka zawieszona w korytarzu czy holu będzie praktycznym miejscem do przechowywania kluczy i innych akcesoriów, które są nam niezbędne czy wyjściu z domu. Z kolei na półce w sypialni możesz trzymać książkę, okulary, chusteczki higieniczne czy lampkę nocną.

  •  Wskazówka: Dobierz styl półki do pozostałych mebli w pokoju, tak aby ściana stylistycznie współgrała z resztą pomieszczenia.

Po drugie – w dużej skali

Moda na oversize obejmuje już nie tylko branżę fashion. Maksymalizm od kilku tygodni ubiera najmodniejsze wnętrza, a jego wyrazem jest nie tylko liczba mebli i dodatków, ale i ich skala.

  • Wskazówka: Maksymalizm na ścianie wyrazisz zawieszając obraz o rozmiarach wypełniających praktycznie całą jej powierzchnię.

Po trzecie – niczym galeria sztuki

Ściana wypełniona fotografiami i plakatami będzie prezentować się niczym galeria sztuki. Aby uzyskać ciekawy efekt, postaw na jeden motyw przewodni – wybierz np. wyłącznie czarno-białe zdjęcia lub tematyczne, np. ze świata zwierząt i przyrody.

  • Wskazówka: Chcąc stworzyć iluzję większej przestrzeni, poprowadź galerię po sam sufit, uwzględniając także powierzchnię nad drzwiami.

Po czwarte – w lustrzanym odbiciu

Lustra odbijają światło, sprawiając że nawet niewielkie pomieszczenia wyglądają na większe i jaśniejsze. Umieszczone w centralnych punktach domu, np. nad sofą w salonie czy nad stołem w części jadalnianej, będą prezentować się efektownie, a przy okazji spełniać praktyczną rolę we wnętrzu.

  • Wskazówka: Spróbuj zaaranżować jedno duże lustro lub ubierz ścianę w efektownie wyglądającą galerię luster w różnych rozmiarach i w różnych obramowaniach.

Po piąte – tik tak

Zawieś na ścianie jeden duży zegar lub mniejszy otoczony innymi dekoracjami, np. plakatami w ramach.

  •  Wskazówka: Możesz wybierać spośród najróżniejszych stylów i wielkości – od dużych zegarów w stylu industrialnym po małe o biżuteryjnym charakterze pasujące do wnętrz art deco i glamour.

Po szóste – odkryj atut wąskiej ściany

Jeżeli myślisz, że zaaranżowanie wąskiej i wysokiej ściany jest niemożliwe, na szczęście jesteś w błędzie. Możesz uczynić z niej atut, decydując się na umieszczenie na niej tapety o modnej fakturze lub wzorze.

  •  Wskazówka: Ze względu na niewielką powierzchnię, wąska i wysoka ściana to dekoracja sama w sobie. Tym bardziej postaw na tapetę o odważnym deseniu lub użyj kilku kolorów farb, czyniąc z niej ozdobę wnętrza.

Po siódme – zaakcentuj dużą ścianę

Szukając pomysłu na zaaranżowanie powierzchni dużej ściany, znajdź inspirację w sztuce malatury. Zrobisz to umieszczając na ścianie mural, czyli monumentalny malunek. Moda na murale trwa od kilku lat po tym, jak tego typu sztuka zaczęła się pojawiać na starych kamienicach w dużych miastach w Polsce.

  •  Wskazówka: Mural pozwoli Ci połączyć strefy w przestrzeni typu open space, choć jego realizacja nie będzie tania – potrzebny jest artysta, który wykona projekt oraz malarz, który naniesie na ścianę wszystkie szczegóły uwiecznione na rysunku.

Jeżeli mierzysz się z wyzwaniem udekorowania pustej ściany w domu wiedz, że rozwiązaniem jest nie tylko przemalowanie jej na jeden kolor. Zaszalej i wybierz jeden z zaprezentowanych powyżej pomysłów i zobaczysz, że Twoje wnętrze nabierze zupełnie innego wyrazu.