Wnętrze w stylu retro – na jakie designerskie meble i ozdoby postawić?

Jeżeli szukasz stylu znacząco odbiegającego od utartych schematów, aranżacja retro jest dla Ciebie. Kusi wyszukaną elegancją, nawiązującą do wnętrz pałacowych, łączącą się z cukierkowym stylem lat 60-tych oraz elementami nowoczesnymi. Wszystko razem prezentuje się niezwykle pięknie – zobacz designerskie meble w wydaniu retro.

Słodkie, nierzadko wręcz landrynkowe kolory i obłe kształty – to główne wyznaczniki stylu retro, znanego także jako styl „midcentury modern”. Jest odważny, wesoły i bajeczny – idealny dla ludzi z bujną wyobraźnią, którzy chcą otaczać się pozytywnymi kolorami i budzącymi inspirację wzorami.

Wnętrze urządzone w stylu retro przypomina ukwieconą łąkę, pozwalając zatopić się w miłych wspomnieniach o ubiegłych latach. Jest ciepłe, domowe i sprawia, że przebywanie w takiej przestrzeni daje wyłącznie przyjemność.

Designerskie meble w stylu retro – przede wszystkim drewno

Pamiętaj, że designerskie meble w stylu retro niekoniecznie muszą przypominać młodość Twoich dziadków – jak najbardziej mogą wprowadzać nowoczesną świeżość. Ważne, aby wykonane były z solidnego drewna o zdefiniowanej, raczej ciemniejszej niż jasnej barwie. Formy powinny być masywne, proste i pozbawione zbędnych dekoracji.

Dom w stylu retro wypełnianą drewniane meble o ciemnym wybarwieniu

Styl retro nie lubi kantów, dobrze więc jeżeli meble – szafy, komody, stoły i krzesła oraz stoliki kawowe będą miały zaokrąglone kształty. Dzięki temu wnętrze będzie łagodne i radosne, roztaczając pozytywną energię.

Meble w stylu retro powinny mieć obłe kształty i proste formy

Zestaw wypoczynkowy powinien być obity solidną tkaniną o dobrej jakości. Warto postawić na kolory natury – w tym przede wszystkim spokojną, butelkową zieleń czy łagodne brązy. We wnętrzu retro powinna znaleźć się designerska sofa oraz fotele z podłokietnikami lub/i fotele bujane. Może być narożnik, choć to mebel dość nowoczesny, więc może kłócić się z kultowym charakterem tego stylu.

Gra kontrastów – dodatki do wnętrza retro

Styl retro bardzo lubi określoną paletę barw. Wszechobecna jest biel, która służy do uzyskania wyrazistych kontrastów, dlatego łączy się ją z takimi barwami, jak przede wszystkim:

  • soczysta czerwień,
  • chabrowy błękit,
  • musztardowe żółcienie,
  • słoneczne pomarańcze.

Styl retro lubi butelkowe zielenie, mieniące się złoto i inna nasycone barwy, które można dowolnie łączyć i zestawiać

Dodatki w stylu retro, takie jak poduszki, koce i obrusy, powinny być wzorzyste i łączyć w sobie kilka topowych dla tego stylu kolorów.

Im więcej światła, tym lepiej – postaw więc na lampy stojące i wiszące, koniecznie w ciekawych abażurach nawiązujących do stylu retro

Pozostałe, najciekawsze dodatki w stylu retro to:

  • lustra w złotych ramach,
  • lampy z abażurami,
  • kryształowe żyrandole,
  • zegary stojące,
  • porcelanowa zastawa ze srebrnymi, masywnymi sztućcami,
  • oraz stylizowane: telefon z danych lat, ekspres do kawy czy stare radio.

Duże żyrandole, lustra w złotych ramach i wzorzyste tkaniny – to wyznaczniki stylu retro

Styl retro jest kultowy i szalony. Świetnie prezentuje się szczególnie w przestronnych wnętrzach, w których łatwo połączyć prostotę i funkcjonalność z niewyczerpaną wyobraźnią urządzającego. Taki styl nigdy nie wyjdzie z mody – w końcu dobre wzornictwo jest ponadczasowe.