Rozkładane kanapy: praktyczne i piękne?

Meble w domu mogą być zarówno praktyczne, jak i piękne. Jednym z takich przykładów jest rozkładana kanapa, którą z powodzeniem zaaranżujesz we wnętrzu, ubogacając je, a jednocześnie nadając mu pożądanej funkcjonalności.

Im mniejsze wnętrze, tym potrzeba wypełnienia go pięknymi, a przy tym praktycznymi meblami jest większa. Oczywiście, funkcjonalne meble nadają się nie tylko do niewielkich metraży. Rozkładane kanapy, bo o nich dzisiaj mowa, równie dobrze sprawdzą się w małych mieszkaniach, jak i dużych domach.

Szeroki wybór rozkładanych kanap ułatwia zakup modelu idealnie dopasowanego do potrzeb i stylu wnętrza

Jedno rozwiązanie do różnych przestrzeni

Największą zaletą rozkładanej kanapy jest możliwość połączenia funkcji dziennej i nocnej w jednym meblu. To z jednej strony sofa z klasycznym siedziskiem, a z drugiej – mebel sypialniany. Zapewnia wielofunkcyjność pozwalającą na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni, co przydaje się szczególnie w małych mieszkaniach czy domach.

Rozkładana kanapa łączy w sobie funkcję siedziskową z sypialnianą

Poza tym rozkładana kanapa to świetne rozwiązanie do pokoju gościnnego czy domowego biura. Pozwoli na relaks w czasie pracy lub będzie dodatkowym łóżkiem dla gości.

Wybierz odpowiedni system rozkładania kanapy

Ponieważ istnieje wiele mechanizmów rozkładania kanapy, z powodzeniem dopasujesz mebel do nawet najbardziej wymagającego pomieszczenia. Jakie są rodzaje?

  • Po pierwsze: sedak (inaczej belgijka). Mechanizm zbliżony jest do rozkładania łóżka polowego – wystarczy wyciągnąć ukrytą pod siedziskiem konstrukcję, a następnie rozłożyć ją opierając kolejne elementy stelaża na rozkładanych nogach. Pamiętaj, że kanapa z systemem belgijskim nie ma pojemnika na pościel.
  • Po drugie: wózek. Aby rozłożyć tę kanapę, musisz wyciągnąć front mebla, a następnie opuścić miękką część siedziska. Sofy w systemie wózka mogą, choć nie muszą, mieć pojemnik na pościel.
  • Po trzecie: klik klak (inaczej typ wersalkowy). Kanapę rozkłada się unosząc siedzisko, a następnie przyciskając je do oparcia. Po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku „klik klak” można opuścić siedzisko uzyskując płaską powierzchnię do spania. Tego typu kanapy mają pojemniki na pościel.
  • Po czwarte: DL, czyli typ składania polegający na podniesieniu i wysunięciu części siedziska, a następnie opuszczeniu oparcia. Kanapa ma pojemnik na pościel.

Dobrze wiedzieć o rozkładanych kanapach!

Szeroki wybór mechanizmów składania i rozkładania powoduje, że mebel z powodzeniem dopasujesz do swojego wnętrza.

Wielkość sofy zależy od zastosowanego mechanizmu rozkładania

  • Sofa typu wózek pięknie skomponuje się w małych mieszkaniach – mebel zapewnia bardzo dużą powierzchnię do spania, a po rozłożeniu zajmuje niewiele miejsca.
  • W dużych wnętrzach, w których fakt rozkładania kanapy jest tylko dodatkiem, efektownie wyglądać będzie kanapa z systemem DL. To zwykle 3-osobowy mebel o sporej powierzchni siedziskowej – zapewni więc wygodę podczas spania i siedzenia.
  • Kanapa klik klak to dobre rozwiązanie do domowego biura czy pokoju gościnnego. Mebel jest szeroki dając wygodę siedzenia, a po rozłożeniu zajmuje mniej miejsca niż sofa typu wózek.
  • Sofa rozkładana w systemie belgijskim to obecnie najrzadsze rozwiązanie – kanapę zastąpiły inne, ciekawsze formy.

Kanapa równie piękna, jak funkcjonalna

Rozkładana kanapa to świetne rozwiązanie, jeżeli szukasz praktycznego mebla służącego zarówno wypoczynkowi, jak i pełniącego funkcję zapasowego łóżka. Oczywiście, wybierając meble zwracasz uwagę także na design. Dlatego rozkładana sofa może mieć całą masą designerskich opcji, m.in. regulowane zagłówki, szerokie podłokietniki czy obicie w ekskluzywnym materiale, np. skórze naturalnej.

Jeżeli szukasz połączenia pomiędzy wygodą, funkcjonalnością i designem – wybierz rozkładaną kanapę

Chcesz, aby wybrane modele pasowały do Twojego wnętrza i Twojego gustu, nawet jeżeli na pierwszym miejscu znajduje się aspekt funkcjonalny. Dlatego przedstawione dziś rozkładane kanapy są nie tylko praktycznymi rozwiązaniami, ale i szalenie gustownymi. Mam nadzieję, że przekonałam Cię o tym, że piękno i funkcjonalność mogą iść w parze!