Wnętrze inspirowane Japonią – meble i dodatki do salonu

Salon urządzony w stylu japońskim cechuje kojąca prostota, harmonijnie łącząca się z praktyczną funkcjonalnością. W takim wnętrzu z łatwością wypoczniesz i oderwiesz myśli od trapiących Cię spraw. Jak urządzić salon inspirując się kulturą Japonii?

Prostota, minimalizm, funkcjonalność i zgodność z naturą – to najważniejsze cechy charakteryzujące salon urządzony zgodnie z japońską sztuką aranżacji. Takie wnętrze jest stylistycznie uporządkowane, a panujący tu ład sprawia, że staje się prawdziwą enklawą relaksu i spokoju.

Czym kierować się urządzając salon w stylu japońskim?

W salonie urządzonym w stylu japońskim wszystko ma swój cel i swoje przeznaczenie. Nie ma tu miejsca na rzeczy zbędne, zaburzające harmonijny ład i porządek. Nic dziwnego, że salon zaaranżowany w duchu japońskiego Zen sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi.

Kluczem do urządzenia wnętrza w nurcie japońskim jest zachowanie równowagi i właściwego balansu pomiędzy tym, co chcielibyśmy mieć w salonie, a tym, co powinno się w nim znaleźć. Wszelki nadmiar jest tutaj wręcz niewskazany – zarówno jeżeli chodzi o liczbę mebli i dodatków, jak i kolorystykę czy materiały wykończeniowe.

Mebli i dodatków powinno więc być tyle, ile faktycznie potrzeba. Kolory powinny być wyważone. Materiały – wyłącznie naturalne.

Meble i dodatki inspirowane Krajem Kwitnącej Wiśni

Meble w japońskim salonie mają prostą, choć wysmakowaną formę, a przy tym uporządkowany układ. Ozdoby zachwycają wzorami, pełniąc nie tylko dekoracyjną, ale także praktyczną rolę. Koloryzacja opiera się na motywach z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zgodnie z regułami Zen, salon powinien mieć maksymalnie otwartą przestrzeń. W zachowaniu minimalistycznego charakteru pomogą więc meble o prostych formach i wizualnie lekkich bryłach. Mogą to być:

  • Wysoki, dwustronny regał z otwartymi półkami
  • Niska i długa komoda z praktycznymi szufladami

  • Narożna sofa na smukłych nogach S
  • Stolik kawowy z drewnianym blatem i aluminiowymi nóżkami

Podobnym myśleniem należy kierować się przy zakupie dodatków. Warto postawić na takie dekoracje:

  • Lampy w szklanych abażurach, które rozświetlą przestrzeń

  • Odbijające światło latarenki i szklane świeczniki

  • Lustra w finezyjnych ramach powiększające wnętrze
  • Ciepłe w dotyku drewniane misy

W salonie urządzonym w stylu japońskim powinny dominować subtelne barwy. Można pozwolić sobie tylko na jeden wyraźny akcent kolorystyczny. Zwykle to czerwień, która ma symbolizować życie i energię. Łączy się ją z bielą i czernią. Poza tym charakterystyczne barwy dla stylu japońskiego to żywiołowa purpura, relaksujący róż i ożywczy fiolet.

Salon inspirowany stylem japońskim przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom orientalnych podróży. To miejsce zarówno dla sympatyków kultury Dalekiego Wschodu, jak i fanów oryginalnych trendów w urządzaniu wnętrza.