Wnętrze blisko natury – salon w drewnie

Aranżacja wnętrza z udziałem drewna jest ponadczasowa. To jednak tylko jeden z argumentów, dla których warto wprowadzić ten materiał do swojego salonu. Zobacz moje inspiracje designerskie. Może znajdziesz tu coś dla siebie?

Drewno to materiał, którego nie da się w żaden sposób podrobić. Ma unikalną fakturę, usłojenie, sprężystość, twardość, które widać okiem i czuć pod ręką. Kto raz kupił meble z drewna, już nigdy nie postawi w swoim domu tańszych odpowiedników, czyli mebli np. z płyt MDF.

Ten sam mebel, różne gatunki drewna

Decydując się na wprowadzenie drewna do salonu pamiętaj, że możesz wybierać spośród różnych gatunków. Czym się charakteryzują?

Najdroższymi, ale najszlachetniejszymi polskimi gatunkami są oczywiście dąb i buk. Cechuje je długowieczność, wyraźne usłojenie i wysoka odporność na ścieranie. Zaraz za nimi plasuje się brzoza, chętnie wybierana ze względu na bardzo charakterystyczną strukturę i unikalny układ słojów. Najtańszym drewnem jest sosna, której w Polsce rośnie po prostu najwięcej.

Jak urządzić salon w drewnie?

  • Możesz wybrać jedną kolekcję mebli z drewna, dzięki czemu urządzisz spójnie wyglądający salon. Nierzadko w kolekcji znajdziesz też meble do jadalni, przez co całe wnętrze zyska jednolitą stylizację.
  • Drugim pomysłem jest wybór mebli z różnych kolekcji. Pozwoli to na stworzenie unikalnej i oryginalnej aranżacji we wnętrzu. Warto tylko pozostać w tej samej stylistyce, tak aby utrzymać harmonię w salonie.

Jakie meble z drewna wybrać?

Możesz zacząć od stolika kawowego, bo to mebel obecny w praktycznie każdym domu.

Drewniany stolik z efektem postarzania

Pod telewizorem warto umieścić drewniany stolik RTV lub inny niski i długi mebel, w którym znajdzie się miejsce na sprzęt elektroniczny.

Drewniana komoda będzie dobrym pomysłem, gdy chcesz w salonie przechowywać domowe akcesoria.

Drewniana komoda pomieści niezbędne domowe akcesoria oraz doda przytulnej atmosfery

Obok komody może pojawić się drewniany regał na książki oraz drewniana witryna, w której umieścisz pamiątki i ozdoby.

Pod ścianą możesz umieścić drewnianą konsolę, szafkę lub stolik, w których będziesz trzymać podręczne bibeloty, np. klucze od domu czy piloty.

Mała drewniana szafka znajdzie miejsce w każdym kącie i pomieści co niezbędne

Jeżeli salon ma charakter otwartego planu i znajduje się w nim także kącik przeznaczony na część jadalnianą, warto wybrać nie tylko drewniany stół, ale dobrać do niego także drewniane krzesła.

Komplet mebli do jadalni wykonany z drewna

Jeżeli chcesz zyskać w salonie miejsce do pracy, zdecyduj się na drewniane biurko z funkcjonalnymi półkami i szufladami.

Drewniane biurko w nowoczesnej odsłonie

Wnętrze pełne drewna

Dlaczego drewno jest najpopularniejszym materiałem, z którego tworzy się meble? Ponieważ żaden inny surowiec nie nada przestrzeni tak domowego i ciepłego klimatu. Nie bez powodu nawet w najsurowszych i najbardziej minimalistycznych aranżacjach znajdziesz elementy drewna.