Dom w stylu wabi-sabi. Meble i dodatki do salonu

2018 rok rozpieszcza nas nowymi trendami. Po szalenie modnym hygge z Dani, przyszedł czas na kolejną nowość – tym razem japoński wabi sabi. Zobacz, jakie meble i dodatki wybrać, aby zaaranżować salon w tym stylu.

Wabi sabi napłynął do nas z kraju kwitnącej wiśni, czyli oczywiście Japonii. Zgodnie z filozofią z Dalekiego Wschodu, wabi uosabia prostotę, z kolei sabi – piękno będące efektem przemijającego czasu.

Komu przypadnie do gustu styl wabi sabi?

Przede wszystkim miłośnikom wnętrz stylizowanych, czasem tylko pozornie, ale jednak nadgryzionych zębem czasu. To aranżacja, w której nie ma miejsca na schematy i nudę. Przeciwstawiając się konsumpcjonizmowi i masowości, ma być autentyczna. A temu mają służyć meble i dodatki o nieskomplikowanych konstrukcjach, wykonane z naturalnych materiałów. Nie bez powodu wabi sabi często przyrównuje się do znanego już rustykalizmu.

Meble i dodatki do salonu – z naturalnych materiałów, o nieidealnych formach

Wybierając meble w stylu wabi sabi zwróć uwagę przede wszystkim na te z litego drewna. Z kolei dodatki, obok drewna, niech będą wykonane z dekoracyjnego betonu, ceramiki oraz wikliny. Styl wabi sabi lubi naturalność.

Formy mebli i dodatków powinny być nieidealne. Warto zdecydować się na meble postarzane lub wykonane z drewna o nieregularnych, bardzo naturalnych kształtach. Również dodatki mogą wyglądać niedoskonale, jakby pochodziły z antykwariatu lub były spadkiem po poprzednich pokoleniach.

Czy warto zaaranżować salon w stylu wabi sabi?

Zdecydowanie tak! Nie musimy kopiować katalogów, aby urządzić stylowe wnętrze. Wabi sabi to udowadnia, hołdując niedoskonałości oraz traktując upływ czasu jako drogę do uzyskania oryginalnej oraz unikanej aranżacji.

Jak wprowadzić wabi sabi do swojego salonu?

  • Po pierwsze – wybierz zestaw wypoczynkowy wykonany ze skóry naturalnej, która podkreśli naturalny charakter tego mebla.
  • Po drugie – zdecyduj się na stół jadalniany oraz stolik kawowy o drewnianym blacie ukazującym usłojenie, sęki, wgłębienia i inne nieregularności ukształtowane przez naturę.

Meble w stylu wabi sabi, stolik kawowy oraz pasujące stołki podkreślające naturalne drewno

Stół jadalniany w stylu wabi sabi wykonany z jednego kawałka drewna, o nieregularnej, ukształtowanej przez naturę formie

  • Po trzecie – postaw na komodę, witrynę, regał lub/i szafę, które barwą będą odwoływać się do kolorów ziemi, a stylem pasować do ciepłego, przytulnego wnętrza.

Meble w stylu wabi sabi mogą być w kolorze drewna lub/i białe, podkreślając naturę i autentyczność

  • Po czwarte – wybierz tekstylne dodatki o ciepłym charakterze. Mowa o kocach z frędzlami, poduszkach w obiciach w kolorach ziemi, zasłonach z lnu czy meblach obitych wzorzystą, choć stonowaną w kolorystyce tkaniną (np. pufy czy podnóżki).

Dodatki tekstylne w stylu wabi sabi to naturalne materiały oraz kolory ziemi

  • Po piąte – decydując się na dekoracje, wybieraj te wykonane z naturalnych materiałów, przede wszystkim ceramiki, wikliny, surowego drewna czy betonu.

Wiklina to jeden z ulubionych materiałów w stylu wabi sabi

Filozofia wabi sabi uczy, że każdy przedmiot, nawet zniszczony, ma swoją historię. Salon urządzony w tym stylu będzie miał zatem bardzo indywidualny, niemożliwy do podrobienia charakter. Na pewno urzeknie tych z Was, którzy z natury lubią prostotę, romantyzm i sentymentalizm.