Salon z jadalnią – jak urządzić wygodną przestrzeń?

Zaaranżowanie stylowej, a przy tym funkcjonalnej jadalni w salonie jest tak samo ważne, o ile nie ważniejsze, jak urządzenie wygodnej strefy wypoczynkowej. Zobacz moje pomysły na stworzenie idealnego kącika jadalnianego w salonie.

Coraz częściej budując dom czy wybierając mieszkanie w szeregowcu, rezygnuje się z jadalni jako osobnego pomieszczenia. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym stawia się raczej na tzw. otwarty plan, czyli przestronne wnętrza, w których granice pomiędzy poszczególnymi strefami są wyłącznie umowne. Z kolei w szeregowcach często nie ma miejsca na osobną jadalnię, kącik ten więc zwykle umieszcza się pomiędzy otwartą kuchnią a salonem.

Co powinno znaleźć się w kąciku jadalnianym?

Jeżeli strefa jadalniana znajduje się salonie, wystarczy kilka mebli i dodatków. Najważniejsze są oczywiście stół i krzesła. Na jaki stół się zdecydować?

Szukając harmonii, wybierz zestaw mebli, czyli stół i krzesła z jednej kolekcji

  • Zdecyduj się na zestawienie stołu i krzeseł w różnych stylach, jeżeli wolisz odważnie modne rozwiązania.

Wybierz stół o prostokątnym blacie, jeżeli kącik jadalniany ma znajdować się pod ścianą

  • Dobrym pomysłem będzie stół o okrągłym blacie, jeżeli ma być umieszczony w centralnej części salonu, a tym samym – stoi na szlaku komunikacyjnym.
  • Wybierz stół rozkładany, jeżeli często odwiedzają Cię goście i chcesz być zawsze przygotowany na ich przyjęcie.

Jeżeli przestrzeń na to pozwala, wypełnij kącik jadalniany umieszczając w nim stylową komodę lub witrynę z przeszkleniami. W meblach z powodzeniem schowasz zastawę stołową, szklanki, sztućce i inne pomocne akcesoria jadalniane, zachowując w domu organizacyjny porządek. Poza tym taka komoda czy witryna, obok swojej praktycznej roli, będą pięknie podkreślać charakter strefy przeznaczonej do biesiadowania.

Komoda to praktyczny i modny element w kąciku jadalnianym

Jednolicie lub grając kontrastami

Aranżując jadalnię w salonie możesz zadbać o to, aby wtopiła się w tło wnętrza lub była wyróżniającym się, kontrastującym z resztą pomieszczenia punktem.

Pierwsze rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla urządzającego – trudno tu o popełnienie błędu. Wystarczy dobrać meble pasujące stylem i kolorem do tych, które już znajdują się w salonie.

Wypełnienie kącika jadalnianego meblami pasującymi do pozostałych w salonie da harmonijną spójność

Urządzenie jadalni w salonie na zasadzie kontrastu jest trudniejszym zadaniem. Kluczem jest dobranie takich mebli i kolorystyki, aby kącik wyróżniał się, ale nie „gryzł się” z resztą pomieszczenia.

Zestaw kolory i style dla uzyskania modnego kontrastu

Jadalnia jest miejscem szczególnym w każdym domu. Zbiera domowników przy wspólnym posiłku, sprzyja rozmowom i budowaniu dobrych relacji. Dlatego, nawet jeżeli jadalnia stanowi wyłącznie element w salonie, warto poświęcić jej aranżacji tak samo dużo uwagi, jak innym pomieszczeniom.