Stolik kawowy – jak dobrać do wielkości i stylu wnętrza?

Stolik kawowy to bardzo praktyczny dodatek, który musi pasować do charakteru wnętrza oraz innych mebli znajdujących się w aranżowanej przestrzeni. Jakie powinien mieć parametry, rozmiar oraz styl?

Choć zajmuje niewiele miejsca, jego rola jest bardzo ważna. Stolik kawowy, bo o nim mowa, zajmuje zaszczytne miejsce przy wypoczynku, gromadząc wokół siebie rodzinę, bliskich i znajomych. Dlatego wybór odpowiedniego modelu nie powinien być przypadkowy. A szukając tego właściwego, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych parametrów.

Na co zwrócić uwagę wybierając stolik kawowy?

  • Po pierwsze: styl stolika kawowego

Stolik kawowy może pasować do innych mebli znajdujących się w salonie lub odbiegać stylem. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się kącik jadalniany, warto aby stolik był wykonany z tego samego drewna, o tym samym wybarwieniu, co stół jadalniany. Wtedy w salonie zapadnie aranżacyjna spójność. Bo meble do jadalni, to nie tylko stół i krzesła.

Poza tym dostępne na rynku stoliki kawowe utrzymane są w najrozmaitszych stylach, więc dobranie odpowiedniego nie powinno być żadnym problemem. A wybrać można stolik nowoczesny, antyczny, w stylu etno, rustykalnym, skandynawskim, glamour i wielu, wielu innych.

Stolik kawowy w stylu rustykalnym

  • Po drugie: materiał stolika kawowego

Możesz wybrać stolik kawowy wykonany w całości z drewna lub będący połączeniem drewna i innych materiałów – np. drewniany stolik na stalowych nóżkach. Bardzo modne są modele wykonane ze szła hartowanego, bezpieczne, a przy tym dające designerski look.

Stolik kawowy łączący drewno ze stalą

Na salonach rządzą także stoliki kawowe obite materiałem tapicerowanym, które pełnią wieloraką funkcję, w tym także jako dodatkowe siedziska czy podnóżki.

Stolik kawowy obity materiałem w stylu etno

  • Po trzecie: kształt i rozmiar stolika kawowego

Stolik kawowy powinien być dobrany do wielkości wnętrza oraz wielkości zestawu wypoczynkowego, tak aby nie przytłaczać zbyt małej przestrzeni oraz nie zginąć w dużym pomieszczeniu. Poza tym powinien mieć optymalną wysokość, pozwalającą na wygodne korzystanie z poziomu narożnika, sofy czy innego zestawu mebli wypoczynkowych. Najczęściej wybierane stoliki mają ok. 110 cm długości, 60 cm szerokości i 55 cm wysokości.

Mały stolik kawowy ze szklanym blatem

Możesz wybrać stolik okrągły, który zajmuje mniej miejsca, bądź stolik prostokątny lub kwadratowy, który dobrze wygląda ustawiony szczególnie przy narożniku.

  • Po czwarte: praktyczne rozwiązania w stoliku kawowym

Jeżeli salon jest jednocześnie sypialnią, warto aby stolik kawowy był lekki, pozwalając na szybką zmianę jego lokalizacji w momencie rozkładania kanapy. Gdy w domu są małe dzieci, warto pomyśleć o stoliku z zaokrąglonymi krawędziami, który będzie bezpieczniejszy w użytkowaniu.

Stolik kawowy z zaokrąglonymi krawędziami oraz praktyczną półką

Świetnym rozwiązaniem są stoliki z dodatkowymi półkami lub szufladami, które pozwalają na przechowywanie pomocnych drobiazgów.

Praktyczny stolik kawowy z szufladami

Pamiętaj, że urządzając salon możesz pozwolić sobie na pełną swobodę aranżacyjną. Równie ciekawie będzie wyglądać przestrzeń wypełniona meblami z tego samego zestawu, jak i salon, w którym znajdą się meble z pozoru do siebie niepasujące, wykonane z różnych materiałów. Każde rozwiązanie będzie dobre, bo to będzie Twoje rozwiązanie!