Mały metraż – multum możliwości, czyli meble do pomieszczeń

Mieszkanie o małym metrażu ma wielkie wymagania. Wybierając meble, trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko ich design, ale i funkcjonalność. Zobacz propozycje praktycznych, a przy tym nowoczesnych modeli mebli dedykowanych małym pomieszczeniom.

Nieważne, że salon ma niewiele metrów, a w sypialni mieści się wyłącznie łóżko i szafa. Z pomysłowymi rozwiązaniami zaaranżujesz stylowe i przytulne wnętrze, oszczędzając przy tym każdy centymetr kwadratowy dostępnej przestrzeni.

3 sprytne pomysły do małych pomieszczeń

W niewielkich pomieszczeniach liczą się meble praktyczne, mające więcej niż jedno zastosowanie. Mam nadzieję, że te 3 pomysły okażą się dla Ciebie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę lub staną się inspiracją do obrania własnego kierunku podczas aranżowania wnętrza.

Po pierwsze – nowoczesny stolik z niespodzianką

Nawet w niewielkim salonie musi znaleźć się miejsce na stolik kawowy. Na szczęście wybór funkcjonalnych rozwiązań jest naprawdę przeogromny. Możesz zdecydować się na nowoczesny stolik obity materiałem tapicerowanym, który w awaryjnych sytuacjach posłuży także jako siedzisko.

Nowoczesne meble: stoliki w roli pomocnika lub kwietnika oraz szafka RTV z funkcją przechowywania

Hitem są stoliki z szufladami lub dodatkową półką – zarówno te o klasycznym kwadratowym czy prostokątnym kształcie, jak i małe, okrągłe, pełniące dodatkową rolę podręcznego taboretu.

Stolik kawowy z dodatkową półką

Dodam, choć to oczywiste, że w małych salonach sprawdzą się rozkładane stoły jadalniane. Najlepiej kwadratowe lub prostokątne, które na co dzień można złożyć i ustawić bezpośrednio pod ścianą – zabiorą wtedy mniej miejsca.

Po drugie – nowoczesna szafa

Szafa szafie nierówna. Są modele mebli na nóżkach, jak i te, które zagospodarowane są już od samej ziemi. I właśnie te drugie znajdą swoje miejsce w małych pomieszczeniach. Zwykle na dole znajdują się dwie lub jedna szuflada, a powyżej – dwuskrzydłowe drzwi skrywające jeden lub dwa drążki.

Oprócz samych gabarytów szafy, warto dobrze zagospodarować jej wnętrze. Przydadzą się wszelkiego rodzaju organizery i pudełka, dzięki którym wszystko będzie mieć swoje poukładane miejsce.

Komoda powinna mieć liczne szuflady

Jeżeli masz przestrzeń na stolik – konsolę w korytarzu czy nocny w sypialni, wybierz nowoczesny mebel z dodatkową półką lub szufladą. Gdy miejsca nie ma, przydadzą się nowoczesne meble ścienne – półki lub zamykane szafki, wyposażone np. w drzwi przesuwne.

Toaletka z funkcjonalnymi szufladkami

Po trzecie – pojemny wypoczynek

W salonie sprawdzi się sofa z pojemnikiem służącym przechowywaniu ubrań czy innych rzeczy. Oczywiście rozkładana, aby mogła być wykorzystana także jako miejsce do spania. Poza tym pomocna okaże się pufa ze schowkiem, w której ukryjesz niezbędne, domowe drobiazgi.

Nawet w sypialni możesz ulokować inne meble służące przechowywaniu, niż tylko szafę, komodę czy toaletkę. Na przykład niektóre łóżka wyposażone są w pomysłowe rozwiązania. Mowa o skrzyniach pod leżyskiem, jak również półkach i szufladkach umieszczanych w rozłożystych zagłówkach czy bocznych częściach łóżka.

To tylko kilka pomysłowych rozwiązań dedykowanych przechowywaniu w małych wnętrzach. Aby dobrać odpowiednie meble do swojego domu, najlepiej jest dokładnie wymierzyć pokoje – wtedy, gdy liczy się każdy centymetr, dokładny pomiar jest kluczem do aranżacyjnego sukcesu.