Meble do salonu: jaką sofę wybrać?

Wybór idealnych mebli do salonu nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeżeli chodzi o sofę. W końcu mebel ten musi pasować do salonu, będąc jednocześnie wygodnym, nie tylko podczas popołudniowego czy wieczornego relaksu, ale także spotkań z najbliższymi. Jaki więc model wybrać, by zapewnić sobie tak samo wysoką dawkę komfortu podczas oglądania telewizji, picia kawy, pracy przy laptopie oraz rodzinnych spotkań?

Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 3
Kremowa sofa z szerokimi podłokietnikami oraz fotelem z innej kolekcji, pasującym do stylizacji dzięki utrzymaniu podobnej kolorystyki materiału obiciowego

Po pierwsze – liczy się wielkość

Wybierając meble do salonu warto zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych mebli. W przypadku sofy, możesz postawić na rozłożysty mebel o szerokich poduszkach siedziskowych oraz szerszych lub węższych podłokietnikach. Liczy się również wysokość oparć – im większa tym mebel powinien być wygodniejszy podczas siedzenia, dając odpowiednią podporę dla kręgosłupa. To ważne, gdy używasz sofy nie tylko do relaksu, ale również np. pracy przy laptopie.

Przy wyborze pamiętaj, że osoba wysoka powinna zakupić sofę o głębokich poduszkach siedziskowych, dzięki czemu zapewni sobie wygodę siedzenia. Z kolei niska – musi postawić na mebel o płytkich siedziskach lub dokupić kilka poduszek, które dadzą wygodne oparcie dla pleców.

Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 1
Szaro-grafitowa sofa z wysokimi poduszkami oparciowymi, dającymi komfort podczas siedzenia
Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 2
Rozłożysta sofa o bardzo efektownych, szerokich podłokietnikach, na których można położyć np. sprzęt elektroniczny czy gazetę

Po drugie – meble do salonu w odpowiedniej aranżacji

Sofa w salonie może zwracać na siebie większą lub mniejszą uwagę. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu stanie. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, mebel warto ustawić pod ścianą i zapewnić mu towarzystwo innych mebli do salonu – przynajmniej dwóch foteli lub miniaturowych stołków. Mogą być z tej samej kolekcji, choć można je także dobrać pod kątem podobnego materiału wykończeniowego czy kolorystyki.

Większą swobodę masz wtedy, gdy salon jest obszerny – możesz pozwolić sobie na większą ilość mebli do salonu. Nie ma przeszkód aby ustawić dwie sofy naprzeciw siebie, oddzielając je stolikiem kawowym. Takim układem zapewnisz sobie swobodę, nawet podczas spotkań w licznym gronie rodziny czy przyjaciół i znajomych. Dodatkowo możesz pomyśleć o pasującej pufie lub rozłożystym stoliku wyłożonym miękką tkaniną, dzięki którym wyciągniesz nogi podczas oglądania telewizji czy czytania ulubionej książki.

Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 4
Miniaturowe pufy w obszyciu ze sztucznego futerka, funkcjonalne do małego salonu
Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 5
Kwadratowa ława w pikowanym obiciu, świetna do dużego salonu

Po trzecie – utrzymanie stylu

Na koniec pozostaje wybór materiału obiciowego. Jeżeli meble do salonu są w ciemnym kolorze, najlepszym wykończeniem salonu będzie sofa utrzymana w jasnych barwach. Jeżeli wnętrze jest białe lub kremowe, możesz przełamać je wybierając meble tapicerowane w mocnym, kontrastowym kolorze, np. turkusowym, niebieskim, granatowym lub brązowym.

Pamiętaj, że we wnętrzu minimalistycznym i skandynawskim lepiej wstawić sofę o oszczędnej, prostej formie, ewentualnie z drobną aplikacją, np. paskami.

Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 6
Miękka sofa w paski, z wąskimi podłokietnikami oraz poduszkami oparciowymi i siedziskowymi o optymalnej wielkości pod kątem zarówno siedzenia, jak i leżenia
Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 7
Sofa w stylu ludwikowskim na dekoracyjnych nóżkach

Z kolei tam gdzie występują stylizowane meble do salonu, warto postawić na mniej szablonowe rozwiązania. Doskonałą propozycją będzie sofa utrzymana w stylu ludwikowskim, na eleganckich nóżkach, pokryta tkaniną o jednolitej, jasnej barwie. Drugą opcją są skórzane wypoczynki, np. chesterfield, albo w klasycznej, miodowo-brązowej skórze naturalnej.

Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 8
Sofa w stylu chesterfield w wysokiej jakości, jasnej tkaninie obiciowej
Salon meblowy Mebest Poznan, Meble do salonu jaką sofę wybrać 9
Klasyczna sofa chesterfield w obiciu ze skóry naturalnej

Sofa może stać się głównym meblem w salonie lub wtopić się w tło, będąc jednym z elementów dekoracyjnych. To, jaką solę będzie pełnić we wnętrzu, zależy wyłącznie od Ciebie.